Dokular nasıl yenileniyor?

Doku aynı tip hücrelerin oluşturduğu kümeye verilen addır. Cilt dokusu, damar dokusu, kas ya da kemik dokusu birbirinden farklıdır ve sürekli yenilenmeleri gerekir.
dokular
Bu nedenle vücudumuza dokuları yenileyen özel bir sistem verilmiştir. Sırf doku yenilenmesi amacıyla vücutta her dakika 200 milyon hücre doğar ve ölmüş olan hücrelerle bu yeni doğan hücreler yer değiştirirler. Yaşamınızı devam ettirmenizi sağlayan bu son derece karmaşık sistemin denetimi tiroksin adlı bir hormona aittir.

Tiroksin Hormonunun Görevi

Tiroksin hormonunu bir fabrikanın üretim müdürüne benzetebiliriz. Eldeki ürün miktarına, kalitesine ve diğer şartlara göre üretimle ilgili her türlü planlamadan sorumlu olan kişi üretim müdürleridir. Tiroksin hormonu da vücudun üretim müdürü olarak görev yapar, -zekâsı, bilgisi ve eğitimi olmamasına karşın- bedeni denetler, hücreleri kontrol eder, ömrünü tamamlayan hücreleri tespit eder ve işlevini yitirmiş bu hücrelerin yerine geçmesi için gereken yeni hücre miktarını ilgili birimlere haber verir. İlgili birimler tiroksin hormonunun talimatında bildirilen miktarda üretim yaparlar.
Bu nedenle bedenin yenilenmesi tiroksin hormonunun sağlıklı çalışmasına bağlıdır. Eğer tiroksin hormonunun işlevinde bir aksaklık meydana gelir ve hormon eksilen hücrelerin sayısını hesaplayamazsa, yani ihtiyaçtan daha fazla ya da az üretim yaparsa vücudun bütün sistemi bozulur. Yaşlanma hızlanır ya da organlar işlevlerini yapamaz hale gelir. Kontrolsüz büyüyen organlar ve tümörler ise kısa sürede ölüme sebebiyet verebilir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.