Donmuş sebzeler besin değerlerini korurlar mı?

Marketlerde satılan dondurulmuş sebze ve meyveler hayatımızı kolaylaştıran tüketim mallarından biridir.
donmuş sebzeler
Eğer patatesi doğramakla uğraşmak istemiyorsak, vişneyi ayıklamaya üşeniyorsak ya da bezelyeleri tek tek ayıklamaya vakit bulamıyorsak dondurulmuş olanlarından alırız. Ama bir yandan da depolardan çıkarılan bu gıdaların besin değerlerini yitirip yitirmediklerini merak ederiz. Aslında bu tip yiyeceklerin besin değerlerini kaybetmemeleri için kullanılan en iyi yöntem dondurma yöntemidir. Bu yöntemle besin değeri en üst düzeyde korunmuş olur. Ancak burada depolama sıcaklığı, süresi ve gıdanın yapısı önemlidir.

Besinleri kaç derecede dondurmalıyız?

İçlerinde en önemli kriter ise besinlerin dondurulduğu ısının derecesidir. Örneğin -18 derecede biftekler 6 ay boyunca, B1 ve B2 vitaminlerinin kayıpları %1’den daha az olacak şekilde korunabilmektedir. Yeşil sebzelerin korunması için ise daha düşük bir ısı gerekir. -24 derecede depolanan yeşil sebzelerde klorofil %90 oranında, hatta bazen daha fazla oranda korunur. Eğer bu sebzelerde ısı -12 dereceye çıkarılırsa %75 oranında ve eğer -7 dereceye çıkarılırsa, ancak %30 oranında korunabilir.
Buradan da anlaşılacağı gibi besin değerlerinin korunmasında depolama ısısı büyük önem taşır. Buzdolaplarında da aynı mantık söz konusudur. Eğer buzdolabı ya da buzluk kapağını çok sık açarsanız ısı değişkenliği nedeniyle içerideki sebzeler su kaybeder ve kolay bozulurlar. Bu nedenle kapağın en kısa sürede kapatılması gerekir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.