Dr. Mehmet Öz'den Ev Reçetesi Tavsiyeleri

Hastalandığımız zaman çoğu durumda bir doktor muayenesine ve reçetesine ihtiyaç hissederiz. Ancak, bazen evde uygulayacağınız bir tedavi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Migreni nasıl rahatlatacağınızdan cildinizi nasıl temizleyeceğinize kadar birçok problemi bu basit çözümlerle halledebilirsiniz.

dr öz ve ev reçeteleri

Migren

Eğer sıklıkla baş ağrısı çekiyorsanız hoş kokulu bir çözüm derdinize deva olabilir. Nane yağı hem zahmetsiz hem ekonomik hem de doğal bir çözüm. Birkaç damla nane yağını şakaklarınıza sürerek ihtiyacınıza göre 15-30 dakika ovun. Nanenin anti-enflamatuar özellikleri sinirlerinizi yatıştıracak.

Şişkinlik

Karahindiba çayı vücudunuzda tutulan ekstra suyun atılmasına da yardımcı olan nazik bir idrar söktürücü. Şişkinliğin bir diğer nedeni olan yağlı öğünlerin de parçalanması için safrayı harekete geçiriyor. Günde bir fincan karahindiba çayı tüketebilirsiniz.

Sırt ağrısı

Sırt ağrınızı nane-buz masajıyla yok edebilirsiniz. Bir kâğıt bardağın içinde bir bardak su ve iki damla nane yağını dondurun. Karışım buza dönüştüğünde buzu bardaktan çıkarın ve bir yakınınızdan sırtınıza bu buzla masaj yapmasını isteyin.

Boğaz ağrısı

Mutfağınızdaki malzemeleri kullanarak boğaz ağrısı veya öksürük için pratik bir şurup hazırlayabilirsiniz. 1/4 çay kaşığı toz arnavutbiberi, bir çay kaşığı elma sirkesi, iki yemek kaşığı su ve bir yemek kaşığı balı karıştırın.

Dondurma baş ağrısı

Beyin donması da denilen, soğuk bir şeyler yenilip içildiğinde meydana gelen dondurma baş ağrısını yaşayacağınızı hissettiğinizde dilinizi damağınıza yerleştirin. Dilinizin verdiği ısı sinirleri yumuşatacak ve ağrıyı daha hızlı bir şekilde azaltacak.

Uyku problemi

Vişne suyu, kaliteli bir uyku uyumaya yardımcı olan doğal melatonin içerir. Gece yarısı atıştırma alışkanlığınız varsa yediğiniz abur cuburlar yerine bir bardak vişne suyu içerek uykunuzun gelmesini sağlayabilirsiniz.

Pürüzlü cilt

Parlayan bir cilt mi istiyorsunuz? Çözüm buzdolabınızdaki mayonez! Soya yağı deposu olan mayonez, cildinizin elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı olur. Pürüzsüz bir cilt için bolca sürebilirsiniz.

Kas ağrıları

Peynir, enflamasyonu azaltıcı ve kas ağrılarını hafifletici soğuk terapi görevi görüyor. Kulağa hoş gelmeyebilir ama alt bacak adale veya kalf ağrılarınız olduğunda üzerine peynir koyun. Sizi çok şaşırtacak!

Yıpranmış saçlar

Zeytinyağı elektriklenen saçlarınızı yatıştırır ve parlaklık kazandırır. Zeytinyağındaki tekli doymamış yağ asitleri saçınızın korunmasına, yumuşak olmasına ve kolay şekil almasına yardımcı olur. Biraz zeytinyağıyla saçlarınızı ovuşturun ve duş bonesi takarak 10 dakika bekleyin. Sonra iyice durulayın ve parlaklığın tadını çıkarın.
Kaynak: Hürriyet

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.