Dünya AIDS Günü (1 Aralık)

AIDS hastalığı son yıllarda gündemden düşse de yüzbinlerce insan bu hastalığın pençesinde kıvranıyor. 1 Aralık Dünya Günü ve izleyen günler hastalığın işlendiği bir hafta olarak aralıyor. Dünya için giderek önemli bir tehlikeye dönüşen ve 22. yüzyılla birlikte Afrika başta olmak üzere geri kalmış ülkelerde ortalama hayat süresinin otuzun altına düşebilme tehlikesinden söz ediliyor.
Tarih boyunca her yüzyılın kendine has bir salgına tanıdık ettiğini görüyoruz. Cristopher Colombus, Amerika’dan döndükten hemen sonra Fransız ordusu Napoli!yi işgal edince şehir bir salgına yakalanmıştı. Fransızlar buna Napoliten Hastalığı, İtalyanlar ise Fransız hastalığı adını vermişlerdi.
Aynı yıllarda benzer bir salgın Kuzey Hindistan’da da görülmüş bu kez müslümanlar Hinduları, Hindular da Müslümanları suçlamaya başlamışlardı. Ama çok kişi Frengi’nin Avrupa’ya Colombus’un gemileriyle ulaştığını söylüyordu. Frengiye yakalananlar tarih boyunca lanetlendiler. Ne de olsa cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalıktı. Etken olan mikrobun belirlenmesi için 20. yüzyıl beklenecekti.
18. yüzyılda beliren tüberküloz, tamamen aşağı sınıfın hastalığı olarak bilindi. 19. yüzyılda Yahudilerin bu hastalığa genetik olarak dirençli olduğu iddia ediliyordu. Yine o yıllarda ortaya çıkan Gut Hastalığı ise yüksek sınıfın bir rahatsızlığıydı. Kolera ise Asya’nın Avrupa’nın başına bela ettiği bir hastalıktı. Tamamen geri kalmış toplumlarda görülüyordu.
20. yüzyıl başlarında bilinen kanser ise sigara ile oluşmaktaydı. Dolayısıyla sigara içenler toplum için birer hastalık kaynağıydı.
AIDS 1980’lerde ortaya çıktı. Kökeni Afrikalılar veya Haitililerdi. Hastalık Amerika ve Avrupa’ya da yayıldı ve ciddi bir tehdit oluşturdu.
Dünya Sağlık Örgütü AIDS için seferber edildi ve Ocak 1999’da ” Hangi ülkeden gelmiş olursa olsun HIC/AIDS ile yaşayan insan sınırdışı edilemez, aşağılayıcı muamele ya da ayrımcılık uygulanamaz. ” diye deklerasyon bile yayınladı. 2002 raporunda ise her gün 6000 gencin bu hastalığa yakalandığı belirtildi.
Halen dünyada 40 milyon kişinin HIV (+) olduğunu ve yüzde 95’inin gelişmekte olan ülkelerden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.