Dünya Felsefe Günü (20 Kasım)

Her yıl Kasım ayının üçüncü Perşembe günü Dünya Felsefe Günü olarak kutlanmaktadır. Dünya Felsefe Günü UNESCO tarafından kabul edilmiş ve Türkiye Felsefe Kurumu tarafından ülkemize getirilmiştir.
felsefe günü
1946 yılında resmen yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), savaş ve çatışmaların ilk çıkış yerinin insan zihni olduğunu belirtir. Dünyamızdaki olumsuz gelişmelerin önce zihinlerde başlaması nedeniyle UNESCO’nun birtakım ilkeleri yaygınlaştırmayı amaçladığını görüyoruz. UNESCO eski genel direktörü Federico Mayor 17 Aralık 1996’da “UNESCO İçin Felsefi Ufuklar” konulu toplantıda yaptığı konuşmada UNESCO’nun özel olduğunu çünkü kuruluşundan beri felsefe eğitiminin önemini bildiğini kurgulayarak şunları dile getirmektedir: “İleri teknoloji ile aç çocukların hala yan yana bulunduğu, sürekli olarak yeni ve çok defa önceden kestirilemeyen ilerlemelere tanıklık ettiğimiz bir dünyada kişisel özerkliğe, düşünce özgürlüğüne ve etik yargıda bulunmaya gitgide daha çok önem vermeliyiz. İşte bu bakımdan felsefe eğitimi açıkça yirmi birinci yüzyılın anahtarlarından biridir.”
UNESCO, felsefi bilinci yaygınlaştırmak amacıyla Kasım ayının üçüncü Perşembe gününü Dünya Felsefe Günü olarak ilan etmiştir. Gün dolayısıyla ülkemizde bazı üniversiteler ve liseler etkinlikler düzenlemektedir. Son derece memnunluk verici olan bu etkinliklerin çoğalması ve felsefenin öneminin daha fazla anlaşılması günümüzde daha da çok önem kazanmıştır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.