E-Okul Giriş ve E-Okul Genel Bilgiler

e-Okul sistemi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul idareleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler için kullanıma alınmış olan bir internet bilgi sistemidir. Bu sistemde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilk ve orta dereceli kurumlarda okuyan öğrencilerin verileri bulunmaktadır.
Öğrencilerin not, devamsızlık, proje, özlük vb. bilgileri bu sistemde kayıtlıdır ve eğitim-öğretim dönemlerinde öğretmenler veya okul idareleri tarafından bu veriler güncellenmektedir.

Veli Bilgilendirme ve Yönetici Modüllerinden e-Okul Giriş

e-Okul sisteminin iki temel modülü bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ve e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi şeklindedir. Birinci modül genel olarak veliler ve öğrencilerin kullanımı için tasarlanmış olup ikinci modül ise genel olarak okul idareleri ve öğretmenler için tasarlanmıştır.

e-okul veli bilgilendirme sistemi girişVeli ve Öğrenci Girişi
e-okul yönetim bilgi sistemi girişİdare ve Öğretmen Girişi

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, öğrenciler ve veliler için hazırlanmış olan e-okul modülüdür. Bu modül sayesinde öğrenci ve veliler, öğrenci verilerine internet üzerinden ulaşabilmektedir. Bu veriler öğretmenler veya okul idareleri tarafından girilir. Sistem üzerinden en çok merak edilen ve öğrenilmek istenen veri öğrenci notlarıdır. Öğrenci notlarının yanı sıra e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden devamsızlık bilgileri ve proje notları bilgisine de ulaşılabilmektedir. Sistemde aşağıdaki başlıklar bulunmaktadır.

E-Okul Duyurular

Okul yöneticileri ya da öğretmenler tarafından size ulaştırılmak istenen bilgiler bulunmaktadır. Duyurular bireysel ya da toplu olarak yer alabilmektedir.

Ders Programı

Ders programı, ders başlangıç ve bitiş saatleri, derse giren öğretmen bilgileri ve haftalık ders programı.

Devamsızlık Bilgileri

Dönem içi özürlü ve özürsüz devamsızlıklar.

E-Okul Not Bilgileri

Öğrenicinin okulda aldığı sınav, proje ve performans belirlemeye yönelik çalışmalarla ilgili puanlar.

Sınav ve Proje Bilgileri

Öğrencini hangi dersten ne zaman sınav olacağı ve projesini eslim edeceği tarihler.

Öğrenci TC Kimlik No

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen 11 basamaklı numaradır. TC Kimlik numarası bulunmayan öğrenciler için e-okul sistemine kayıtlarında verilen geçici numara kullanılmaktadır.

Öğrenci Okul No

Okula kayıt sırasında öğrenciye verilen numaradır. Her öğrenci için mutlaka bir okul numarası bulunmaktadır. Sisteme giriş yapabilmek için bu numaranın bilinmesi gerekir.

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş

Sisteme giriş yapmak oldukça kolay olmasına rağmen veliler ve öğrenciler e-okul girişi sırasında pek çok sorun yaşamakta ve şikayet edebilmektedir. Sisteme giriş yapmak için açıklamaları okumanız e-okul girişini sorunsuz bir şekilde tamamlamanız için faydalı olacaktır.
E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi girişi için gerekli bilgiler: öğrenci TC kimlik numarası ve öğrenci okul numarasıdır. Açılış ekranına gittiğinizde sistem ayrıca sizden bir güvenlik rakamı girmenizi isteyecektir. O da resimde gösterilmektedir. Yani toplam olarak 3 adet bilgi girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru girmelisiniz.
Girişin ikinci aşaması e-Okul VBS Güvenlik aşamasıdır. E-Okul VBS Güvenlik Kontrol ekranı E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi girişinin ikinci kısmını oluşturmaktadır. Bu kısımda öğrencilere ait bazı soruların cevaplanması gerekmektedir.
E-Okul VBS Güvenlik Kontrol ekranında öğrenciye ait 2 adet soru sorulmakta ve ayrıca öğrenciye ait fotoğraf seçimi yapılması istenmektedir. Sorulan sorular genellikle öğrenci kimlik bilgileriyle alakalıdır. E-Okul VBS Güvenlik Kontrol ekranında sorulan sorular genellikle aşağıdaki belirtilen konulardan gelmektedir:

 • öğrencinin okuldaki sınıfı
 • öğrenci doğum yılı
 • öğrenci nüfus kayıt cilt numarası
 • öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il
 • öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu ilçe
 • öğrencinin doğum günü
 • öğrencinin doğum ayı
 • öğrencinin doğum yılı

Öğrenci bilgilerine ait 2 adet sorunun cevaplanmasının ardından bir de fotoğraf seçimi yapılması gerekiyor. Fotoğraf seçimini de yaptıktan sonra eğer her şey doğruysa e-Okul VBS yani e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi girişine izin verilir.

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi; e-okul sisteminin ana kısmını oluşturmaktadır. Sistem norm kadro tespiti, ücretsiz ders kitabı dağıtımı, merkezi sistem sınav planlaması ve uygulanması gibi birçok çalışmaya esas olacak öğrenci bilgilerinin MEBBİS sistemi gibi merkezi bir veritabanında toplanarak ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılması için başlatılan e-Okul projesinin yönetim giriş kısmıdır.

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Giriş

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Giriş ekranına geldiğinizde Giriş Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre alanlarını doldurmanız gerekecektir.
Bu alanların özellikleri ve girilmesi gereken veriler aşağıdaki gibidir;

 • Giriş Kodu: Giriş kodu alanına, bu alanın üstünde bulunan rakamı yazınız. Her bağlantıdabu rakam değişecek ve yeni rakamı bu kutucuğa yazmanız gerekecektir.
 • Kullanıcı Adı: İlgili birimce verilmiş olan verilmiş olan Kullanıcı Adını ilgili kutucuğa yazınız.
 • Şifre: İlgili birimce verilmiş olan şifreyi bu kutucuğa yazmanız gerekmektedir.

Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda e-okul Modülleri görülmektedir. Bu kısımda kullanıcı; şifre değişikliği yapabilir, e-Okul haberlerine ya da diğer bilgilere erişebilir.

e-Okul Sistemine Mobil Cihazlardan Giriş

e-Okul sistemi internet üzerinden erişilebilir bir hizmet olduğundan internet erişimi yapabilen mobil cihazlardan da e-Okul girişi yapılması mümkündür.
Mobil cihazlar olan cep telefonu veya tabletler aracılığıyla iki farklı şekilde e-Okul erişim yapabilirsiniz.

Mobil Görünüm ile e-Okul Girişi

iPhone, iPad, Android veya Windows Phone ile e-Okul sistemine erişmek istersenzi e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi giriş ekranına geldiğinizde sistem sizi otomatik olarak mobil görünüme aktaracaktır. Bu görünüm yerine normal masaüstü görünüm ile e-Okul girişi yapmak istiyorsanız alttaki başlığı okuyunuz.
e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi girşinde mobil cihazlarda farklı bir görünüm bulunmamakta olup herhangi ayar değişikliğine ihtyaç duymazsınız.

Masaüstü Görünüm ile e-Okul Girişi

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi giriş ekranına geldiğinizde sistem sizi otomatik olarak mobil görünüme aktaracaktır. Bu görünüm yerine normal masaüstü görünüm ile e-Okul girişi yapmak için öncelikle Google Chrome uygulamasını telefon veya tabletinize indiriniz. Uygulamayı indirdikten sonra sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayınız.

 1. e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi giriş ekranına gidiniz
 2. ekranın üst tarafında bulunan açılır menü ikonuna tıklayınız
 3. açılır menü içerisinde çıkan “Masaüstü Sitesi İste” seçeneğini aktif hale getiriniz

e-Okul Giriş Sorunları ve Öneriler

Bazı durumlarda e-okul erişim sorunları oluşabilmektedir. Bunlardan bazıları sistem kaynaklı bazıları da kullanıcı kaynaklıdır. Aşağıdaki çözüm önerilerine bakarak e-okul giriş sorunlarına karşı çözüm için fikir edinebilirsiniz.

 • Trafik yoğunluğu sebebiyle sunucuların zorlanması durumu söz konusu ise F5 tuşuna basarak veya tarayıcınızın Yenile butonunu kullanarak sayfayı yeniden yükleyiniz. Kaydetmediğiniz veriler için silinme ihtimalini de göz önünde bulundurunuz.
 • Tarayıcı olarak Internet Explorer kullanmak bazı durumlarda faydalı olabilir. Problem yaşadığınız durumlarda e-okul girişini bir de Internet Explorer kullanarak deneyin.
 • Sisteme girerken hata mesajı alıyorsanız güvenlik rakamı veya diğer verileri doğru girdiğinizden emin olunuz.
 • Klavyenizde CAPS LOCK veya NUM LCK tuşlarının aktif olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Kimlik bilgilerine dair sorular için emin olmadığınız kısımlar için öğrenci kimliğine bakarak istenen veriyi giriniz.

E Okul Sistemiyle İlgili Sorun Bildirimi

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Bilgi İşlem Grup Başkanlığı’na ait bir projedir. e-Okul sistemiyle ilgili soru, öneri ve şikayetlerinizi bildirmek için aşağıdaki iletişim adreslerine başvurabilirsiniz.
Telefon : 0 312 413 11 82
Faks : 0 312 417 50 09
Adres : Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Grup Başkanlığı Zemin Kat A/B Blok 06650 Kızılay / ANKARA
E-Posta : http://bigb.meb.gov.tr/www/iletisim.php

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.