e-Okul Sistemi Genel Açıklama ve e-Okul Sistemi Giriş

e-Okul sistemi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içeren bir sistemdir. Bu sistem Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmiştir.
Devlet ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, özel eğitim kurumları, ortaöğretim kurumları e-okul sisteminde işlem yapmaktadır. Sistem esas olarak iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi ve e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’dir.

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi

e-okul sisteminde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (SBS, DPY-B v.b) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur v.b), haftalık ders programı girişleri ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri T.C. Milli Eğitim Bakanlığı sunucularına girilmektedir.

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

e-okul Yönetim Bilgi Sistemi modülünün haricinde, velilerin öğrencilerin okul durumlarının takibi için açılmış olan e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-okul VBS) bulunmaktadır. Bu sistemde ise öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları bu sistem üzerinden öğrenci Vatandaşlık Numarası ve okul numarası girildikden sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek takip edilebilmektedir.
Sisteme giriş yapmak için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz.

e-okul-sistemi