E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi 2014

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi 2014 yılında veli ve öğrencilerin halihazırda kullanmakta olduğu hizmeti devam ettirecektir. Bununla birlikte veli ve öğrencilerin sistemden aldıkları faydayı daha kolaylaştıracak ve içerik olarak zenginleştirecek hususlar da dolaylı olarak beklentiler oluşturmaktadır.
e-okul

Veli ve Öğrenci Girişi

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Kısa Tarihçe

Teknoloji gün geçtikçe hayatımıza daha çok girmekte ve bilgiye erişim anlamında hayatımızı daha da kolaylaştırmaktadır. Bu bağlamda hizmete alınmış olan e-okul sistemi de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan bir online bilgilendirme hizmetidir.
Bu hizmetin temel amacı ilk ve orta öğretimde öğrencisi bulunan velilerin öğrenciler hakkındaki okul bilgilerine online ya da bir başka deyişle elektronik ortamda ulaşabilmesini sağlamaktır. “Elektronik Okul” ya da “Online Okul” olarak niteleyebileceğimiz “e-Okul” kavramı bu şekilde ortaya çıkmıştır.
2007 yılında teknolojinin nimetlerinden faydalanarak öğrenci ve velilere kaliteli hizmet sunma amacıyla oluşturulmuş olan e-okul hizmeti şüphesiz ki artan hizmet kalitesi beklentisiyle kendisini daha geliştirmekte ve daha ileriye taşımaktadır.

Velilerin ve Öğrencilerin E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Geliştirme Beklentileri

2014 yılına ve daha da ileriye yönelik olarak veli ve öğrencilerin E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nde bazı beklentileri bulunmaktadır. Bu beklentiler, iki ana başlık altında değerlendirilebilir.

1. E-Okul Erişim Sorunlarının Giderilmesi

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne yönelik olarak veli ve öğrencilerin öncelikli beklentisi sistemsel aksaklık ve sorunların giderilmesi yönündedir. Sisteme erişimde sunucu kaynaklı sorunlar yaşanabilmekte ve hizmet alımında bu sebeple kesintiler oluşmaktadır. Sorunla karşılaşmaktan hoşnut olmayan veli ve öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bu yönde bir geliştirme beklemektedirler.

2. E-Okul Mobil Uygulamasının Hizmete Alınması

Her ne kadar e-okul hizmeti mobil ortama uyumlu olsa da yine de sisteme erişebilmek için bir web tarayıcısını açmak ve 2 aşamalı giriş işlemini gerçekleştirmek gerekmektedir. Mobil cihaz kullanımının ve mobil uygulamaların hızla artmakta olduğu realitesinin değerlendirmeye alınmasıyla beraber bu alanda bir e-okul uygulamasının beklenmekte olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.
Bu uygulamayı geliştirmeye yetkili kurum Milli Eğitim Bakanlığı olmalıdır çünkü Android veya iOS (Apple) cihazlar için yazılacak bir uygulamada öğrencileri TCKN, okul numarası, bazı kimlik bilgileri ve fotoğraf bilgileri konusunda güvenlik önlemleri alınması gerekecektir. Bu sorumluluğu ve güvenlik önlemlerini mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı üstlenmelidir.
E-Okul mobil uygulamasına yönelik olarak beklentiler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  1. iOS ve Android cihazlar için E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi uygulamasının geliştirilmesi
  2. Uygulama açıldıktan sonra giriş için verilerin girilmesiyle beraber giriş bilgilerinin hatırlanmasına yönelik seçenek sunulması
  3. Eğer giriş yapan kullanıcı e-okul giriş için bilgilerinin hatırlanmasını istemişse uygulamaya bir sonraki girişte tek dokunuşla ana ekrana ulaşabilme imkanının tanınıyor hale gelmesi

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.