E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi; norm kadro tespiti, ücretsiz ders kitabı dağıtımı, merkezî sistem sınav plânlaması veuygulanması gibi birçok çalışmaya esas olacak öğrenci bilgilerinin MEBBİS sistemi gibi merkezi bir veritabanında toplanarak ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılması için başlatılan e-Okul projesinin yönetim giriş kısmıdır. Proje kapsamında öğrenci bilgileri, T.C. Kimlik Numarasını kullanmak suretiyle MERNİS sisteminden alınarak e-okul’a kaydedilecektir.

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Kullanıcı Girişi

İlgili okulların işlem yapacağı ekranlar Internet tabanlı olduğundan bilgisayarınızda bulunan web tarayıcınızı kullanarak adres çubuğuna http://e-okul.meb.gov.tr yazınız veya aşağıdaki resme tıklayarak ekrana giriniz.

e-okul-yönetim-bilgi

Gelen ekranın sağ tarafında bulunan kullanıcı girişi çerçevesindeki Giriş Kodu, KullanıcıAdı ve Şifre alanlarını doldurunuz.
Burada Kullanıcı girişi menüsü altında bulunan alanlar;

  • Giriş Kodu: Giriş kodu alanına, bu alanın üstünde bulunan rakamı yazınız. Her bağlantıdabu rakam değişecek ve yeni rakamı bu kutucuğa yazmanız gerekecektir.
  • Kullanıcı Adı: İlgili birimce verilmiş olan verilmiş olan Kullanıcı Adını ilgili kutucuğa yazınız.
  • Şifre: İlgili birimce verilmiş olan şifreyi bu kutucuğa yazmanız gerekmektedir.

Giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda e-okul Modülleri görülmektedir. Bu kısımda kullanıcı; şifre değişikliği yapabilir, e-okul haberlerine yada diğer bilgilere erişebilir.

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Menü Özellikleri

Menü, mevcut kullanıcı yetkilerinizle yapabileceğiniz işlemlerin görüntülendiği yerdir. Herhangi bir modüle girdiğinizde, modülün sayfalarının içinden sizin kullanabileceklerinizsistem tarafından tespit edilip modül menüsünde görüntülenmektedir. Modülü kullanarak yapabileceğiniz işlemler, kullanım kolaylığı açısından gruplanmıştır.Bu gruplama birbiriyle ilişkili işlemler aynı grup altında toplanarak yapılmıştır. Modül ilk açıldığında modül menüsünde sadece grup isimlerini göreceksiniz. Örneğin e-Okul Kurum İşlemleri Modülü’ne ilişkin menüde;

  • Okul Bilgileri
  • Bilgi Giriş İşlemleri
  • Şube İşlemleri
  • Resim İşlemleri

grupları yer almaktadır.
“Okul Bilgileri” grubunun altında ise;

  • Okul Bilgileri Güncelle
  • Öğretim Şekli Güncelle

sayfaları yer alır.

Sistemin Diğer Parçası

e-Okul sistemi 2 bölümden oluşmakta olup Yönetim Bilgi Sistemine ek olarak bir de veli bilgilendirmesi için kurulan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi de bulunmaktadır. Sistemi anlatan sayfamıza giderek konuyla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ve e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi ile ilgili olarak daha detaylı bilgiye ulaşmak için e-Okul Sistemi Giriş ve Genel Bilgiler yazısını okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.