Eczane İlaç Sorgulama ve İTS Genel Bilgiler

Eczane ilaç sorgulama işlemleri Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiş bir online hizmet olan İlaç Takip Sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. İlaç Takip Sistemi aynı zamanda İTS olarak da anılmakta olup bir ilacın üretim sürecinden hastaya ulaşana kadarki aşamalarda nerede olduğunun takip edilmesini sağlar.

İlaç Takibi Neden Gereklidir?

İlaçların takibinin yapılması, gerek ilaç güvenilirliğinin sağlanması gerekse ilaç sahteciliğinin ana kaynaklarının ortaya çıkarılması açısından son derece önemlidir. Bu nedenle, ilaçların tüm aşamalarda hangi durumda oldukları sürekli kontrol edilmelidir, yani üretim yerleri, depolar ve lojistik araçların tümü izlenmelidir. Böylelikle sahte, kaçak ve her türlü yasa dışı ilacın satışının önüne geçmek mümkün olmaktadır. Ayrıca ilaçların stok durumlarını izlemek mümkün olduğundan ilaçlar gerektiğinde üretici tarafından geri çağrılabilir veya kamu otoritesi tarafından piyasadan toplatılabilir.

Eczane İlaç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eczane ilaç sorgulama işlemi için İTS Online İşlemler sayfasını kullanabilirsiniz. Bu sayfaya ulaşmak için aşağıdaki resme veya resmin altında yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. Sisteme giriş yapabilmek ve sorgulama ekranlarına ulaşabilmek için Kullanıcı Adı ve Şifre bilgileri girmeniz gerekecektir.

eczane ilaç sorgulama

Online İşlemlere Giriş

İlaç Takip Sistemi’nin Kapsamı

İTS uygulamasına tüm ithal ve yerli ürünler dahildir. Ayrıca söz konusu ilaçların sarf edildiği Hastane, Sağlık Ocağı, Aile Hekimi gibi Merkezler; Eczane ve Ecza Depoları; Üreticiler, İthalatçılar ve Geri Ödeme Kurumları doğrudan İlaç Takip Sistemi kapsamı için yer alan paydaşlardır.
İlaçlar güvenlik gerektiren, üretim yerleri izne tabi olan, satış yerleri sınırlandırılmış, fiyatları merkezi otorite tarafından belirlenen ve ödemeleri büyük oranda devlete ait bir geri ödeme kurumu tarafından yapılan ürünlerdir.

İlaç Takip Sistemi’ndeki Temel Kavramlar

İlaç Takip Sistemi (İTS) bünyesinde ve eczane ilaç sorgulama işlemleri sırasında karşılaşabileceğiniz bazı teknik kavramlar aşağıdaki gibidir.
GTIN: Ticari ürünlerin dünya genelinde tek olarak tanımlanmasını sağlayan, yapısı GS1 tarafından belirlenen ürün numarasıdır. GTIN içeriği 4 bölümden oluşur. Bunlar; ülke kodu, üretici kodu, ürün kodu ve kontrol rakamı şeklindedir.
GS1: Merkezi Brüksel’de bulunan, etkin tedarik zinciri çözümleri ve standartlarını geliştiren uluslararası organizasyonun ülkemizdeki temsilciliğini “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği” bünyesindeki “GS1 Türkiye”nin yaptığı uluslararası organizasyonu temsil eder.
Sıra Numarası: GTIN ile tanımlanan ürünün her bir birimini tanımlamak için kullanılan numaradır. Bir ürün için kullanılan sıra numarası, aynı çeşit üründe bir daha kullanılamaz. Sıra numarası 20 karakter uzunluğundadır ve ruhsat/izin sahipleri tarafından benzersiz olarak belirlenir.
GLN: GLN, bir iş ortamındaki ya da organizasyon içindeki yasal, fonksiyonel ya da fiziksel yerleşim birimini belirtir. GS1 sistemi tarafından belirlenen şekilde, o yeri dünyada benzersiz olarak tanımlayacak şekilde verilir.
İlaç Takip Sistemi’nde; eczaneler, kamuya ait hastaneler, kamuya ait üniversiteler için GLN numarası belirlenen bir aralıktan Bakanlığa sağlanacaktır.
Üreticiler, ithalatçılar, ecza depoları, geri ödeme kurumları ve özel hastaneleri GS1’e üye olarak GLN numaralarını temin ederler.
Karekod: Datamatrix tipinde 2 boyutlu bir barkodu ifade eder.
Son Kullanma Tarihi: Yapılan analizlerle ürünlerin saklama şartlarına göre belirlenen raf ömrünün sonunu gösteren ve tanımlayıcılar içinde rakamla yıl, ay, gün şeklinde; açık yazıldığında yazı ile ay, rakamla yıl veya rakamla ay ve yıl şeklinde yazılan tarih bilgisini ifade eder.
Parti Numarası: Bir veya bir dizi üretim işleminden geçtikten sonra homojen olması beklenen, aynı işlemi görmüş ve miktarı belirlenmiş ürünleri ifade eder.
Mümessil Ecza Deposu: Bakanlıkça ruhsat/izin verilmiş ilaçların depolanması ve ambalajlanması ile prospektüs ilavesi, etiket, fiyat basımı ve benzeri sekonder ambalajlama hizmetlerini yapmak amacıyla kurulan; depo vasfı nedeniyle iyi depolama/dağıtım uygulamarı, üretim yeri vasfı olanlar için ise üretim uygulamaları esaslarına göre izin verilen işyerini ifade eder.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.