Egzama

Farklı bir grup deri şikayeti egzaman terimi altında toplanmaktadır. Egzaman sıklıkla elleri, kulakları, ayakları ve bacakları tuttuğu halde, derinin herhangi bir bölümünü etkileyebilir.
Egzama
Egzamanın başlıca belirtileri kaşıntılı, pul pul, yamalı görünümlü bir deri ve su toplamasıdır. Bağışıklık sisteminin bir alerji, irritasyon veya yaralanmaya karşı yanıt vermesi ile tetiklenebilir; ancak, neden olan etken genellikle bilinmemektedir. Derideki kan damarlarını genişleten histamin salınır ve bölgeye lenfositler olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin akın etmesine olanak verir. Bu durum deride şişlik, kızarıklık, ısı artışı ve kaşınmaya neden olur.
Egzama kabaca iki sınıfa ayrılabilir: irritanların neden olduğu “kontakt” egzama ve alerjilerle ilişkilendirilen “atopik” egzama.

Kontakt Egzama

Deri, koruyucu yağlarını engelleyen maddelere tekrar tekrar maruz kalırsa, kontakt egzama oluşur. Deterjanlar, şampuanlar veya endüstriyel kimyasallar, güneş yağları, sürekli yıkama ve kurulama veya soğuk ya da kuru ortamlar sorumudur. Hasar, zamanla birikir ve egzamaya yol açar.
Sonunda, deri tetikleyici maddeye karşı aşırı hassas hale gelebilir ve en küçük bir temasla, temasın olmadığı bölgeleri bile etkileyen yaygın bir reaksiyonu başlatabilir. Bu, bazı kişilerin uzun yıllardır hiçbir sorun yaşamadan temas halinde oldukları maddelere karşı neden birdenbire alerjik hale geldiklerini açıklamaktadır.
Kontakt egzama, kişi belli bir maddeyle temasa karşı duyarlıysa da ortaya çıkabilir. Yaygın nedenler kozmetiksel, plastik eldivenlerde bulunan lateks ve saat kutularında iç çamaşırlarında sıklıkla kullanılan nikel ve krom gibi merallerdir. Diğer tetikleyiciler arasında boyalar ve mürekkepler, yapışkanlı planterler, bitkiler (özellikle çuha çiçeği) ve yün bulunmaktadır. Tekrarlayan temaslar bu duyarlılığı arttırabilir ve astıma ya da diğer akut alerjik sorunlara öncülük edebilir.

Atopik Egzama

Atopik egzama, alerjiyle ilişkili olduğu halde, “atopi” denen, genetik bir özelliği kalıtım yoluyla almış kişilerde ortaya çıkar. Bu özellikli kişileri çevredeki alerjenlere – özellikle ev tozu akarlarına, hayvan kürküne ve polenlere – karşı daha duyarlı hale getirir. Kimi insanlarda egzama, kimilerindeyse astım ve saman nezlesi olarak kendini gösteren bağışıklık sistemi yanıtının başlaması için alerjenlerin deriyle temas etmeleri şart değildir. Atopik kimseler, her üç hastalığa da daha yatkındırlar ve çoğu, ergenliğe eriştiğinde, her ikisinden de kurtulmasına rağmen, atopik egzama gelişen çocuklardan %50’sinde astım devam eder. Atopik egzama süt, buğday veya yumurta gibi yiyeceklere karşı mevcut alerjiyle de tetiklenebilir.

Yardım İstenmesi

Kontakt veya atopik de olsa, egzamanın tedavisi, etkenden uzak durmayı ve etkeni ortadan kaldırmayı içerir. Atopik egzamada, tetikleyicinin belirlenmesi daha da zor olabilir çünkü, sorunun deri ile hiçbir ilgisi olmayabilir. Bir dermatoloji uzmanının yardımına gereksinim duyabilirsiniz. Problemin belirlenmesine semptomlarınızın, ne yiyip içtiğinizin, etkinliklerinizin ve hava koşullarının kaydını tutarak yardımcı olabilirsiniz.
Topikal tedavi olarak anılan, doğrudan deriyi tedavi eden ilaçlar, egzamayı tedavi etmese de, dayanılmaz şekilde acı veren kaşıntıyı ve mahcubiyete neden olan pullanmayı hafifletmede yaşamsal bir rol oynar. Ayrıca, karşı koymanın son derece güç olduğu, durumu sadece daha da kötüleştiren ve enfeksiyon riskini arttıran kaşımaya bağlı sıyrıkları da frenler. Steroid merhemler, enflamasyonu azaltıp kaşıntıyı hızla keser. Kaşıntı uykuyu engelliyorsa, sedarif ilaçlar geçici olarak rahatlık sağlayabilir. İlacın üzerine bir şey sarılmasıkaşımaktan caydırıcı olabilir. Ayrıca, yün ve kaba sentetikler gibi rahatsız edici materyalleri giymekten de sakınmalısınız; teninize giyeceğiniz en rahat materyal pamuklulardır.
Cildin nemli tutulması önemlidir. Reçeteyle veya reçetesi satılan çok çeşitli losyonlar, yumuşatıcılar ve yağlar bulunmaktadır ve genellikle cildin dış tabakasını yatıştırıp, saplıklı bir şekilde yenilenmesini teşvik ederek, nemlendiren bir içeriğe sahiptir. Size en iyi geleni bulmak için birkaç prepatat denemek zorunda kalabilirsiniz çünkü, bazıları kimi kişileri irite eden birtakım koruyucular içeriyor olabilir.
Antihistaminikler içeren, ağızdan alınan ilaçlar veya diğer kaşıntıyı önleyici ilaçlar, bazı durumlarda “kaşı – çiz – kaşı” döngüsünü kırmak amacıyla kullanabilir. Ağır vakalarda, kısa süreli oral steroid kürleri veya siklosporin gibi kuvvetli immünosupressan (bağışıklık sistemini baskılayıcı) ilaçlar, ancak hastanın kendisi ve doktor muhtemel yan etkileri göze almışsa reçetelenebilir.

Diğer Egzama Çeşitleri

Egzamanın formları yalnız kontakt ve atopik olanlar değildir. Seboreik egzama, kalın, kahve-sarı, yağlı pullardan oluşan bir kabuk veya kafa derisinde, kaşlar üzerinde veya derinin kat yaptığı yerlerde yama tarzı lekelerden oluşur. Bebeklerde “beşik kepi” olarak bilinen bu durum, genellikle bebek iki yaşına geldiğinde kendiliğinden geçer. Yetişkinlerde daha ısrarlıdır ancak, kepek şampuanları genellikle faydalı olur.
Çoğu bezi döküntüleri çoğu zaman nemli bezler nedeniyle ya da dışkı veya idrara karşı gelişen irritan reaksiyonu sonucunda ortaya çıkar. Bu durumda bir bebeği aşırı sıcağa maruz bırakmayın; bu, deriyi daha da kötüleştirir. Ayrıca, yalnız pamuklu kumaşların deriyle doğrudan temas ettiğinden emin olun.
Varikoz egzama, varisli venler bölgeye yeterli oksijeni ve besini içeren kanın taşınmasını sağlayamadığından oluşur. Kompresyon yapan çoraplar şişmeyi önleyebilir ve kortikosteroid merhemler bir miktar rahatlama sağlayabilir.
Deriden deriye egzama, terleme ve sürtünmeyle oluşan bir kontakt formdur. Çoğunlukla fazla kilolu kişilerde görülür.

Atopi Tetikleyicileri

Doğal

• Ev tozu akarı döküntüleri
• Ağaç ve ot poleni
• Mantar sporları
• Hayvan tüyü, deri kabukları ve kuru tükürük
• Tüyler
• Tahıl tozu

Suni

• Toz deterjanlar, yumuşatıcılar ve enzim içeren deterjanlar
• Parfüm içeren cilt kremleri, şampuanlar ve güneş yağları
• Reçetesiz satılan ilaçlar
• Mürekkep, yağ ve boya gibi endüstriyel kimyasallar
• Tartraniz gibi yiyecek katkı maddeleri

Yiyecekler

• İnek sütü
• Yumurta proteini
• Kabuklu yemişler
• Kabuklu deniz ürünleri
• Buğday ve pirinç

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.