Eskinin Sarı Rehberi Şimdi Yellow Pages

Kimilerimizin çocukluğundan kimilerimizin de gençliğinden hatırladığı sarı renkli bir rehber vardır. Bu rehberde alfabetik sıraya göre işletmeler ve şahısların telefonları bulunurdu. Şimdiki gibi arama motorları veya internet yaygın olmadığından ulaşmak istediğiniz iletişim bilgisine bu rehberlerden bakarak ulaşırdınız. Evlerde, PTT merkezlerinde veya telefon kulübelerinde bu rehberleri görmek mümkündü.

Yeni Teknolojiler ve Sarı Rehber

Şimdi ise devir değişti ve artık internet yaygınlıkla kullanılıyor. İşletmelerin pek çoğunun kendi web sitesi var ve arama motorları da size ulaşmak istediğiniz yer veya telefonlarla ilgili oldukça yardımcı olabiliyor. Bunun dışında, çeşitli mobil uygulamalar da yine bizlere erişim/ulaşma/temesa geçme konusunda yardımcı oluyor.

Hal böyleyken, biraz da eskinin teknolojisi olan sarı rehberi günümüze uyarlamak biraz çaba gerektiren bir duruma dönüştü. Eskiden pek rakibi yokken şimdi çeşitli açılardan rakibi olan bu fikrin yeni teknolojileri de kullanacak şekilde kendini yenilemesi gerekti. Sonuca baktığımızda, karşımızda Yellow Pages olarak yenilenmiş ve rekabette yine kendine yer edebilecek bir modelin ortaya çıktığını görüyoruz.

Yellow Pages ve Sundukları

Yellow Pages mevcut durumda firmalara yerel arama, dijital haritalar, KOBİ’lere özel mobil uyumlu (responsive) web siteleri ve mobil siteler, bayi ve franchise web siteleri, online yayıncılık ve reklam, manuel coğrafi koordinat belirleme (manuel geocoding) gibi alanlarda hizmet veren bir versiyona dönüşmüş. Türkiye’nin en büyük online firma rehberi olduğunu belirten Yellow Pages, içerisinde 630’dan fazla farklı kategori ve 850.000’den fazla firma bilgisi bulunduğunu söylemiş.

Yeni modelde en dikkat çeken unsurlardan birisi de etkin harita kullanımı ve çeşitli mobil uygulamalarla etkileşim olarak göze çarpıyor. Söz konusu etkileşimler içerisinde Apple Haritalar, Bing Haritalar, Facebook, Foursquare, Google Haritalar, Google My Business, Yandex.Haritalar bulunması müşteriler açısından cazip bir imkan.

Bir Örnekle Açıklayalım

Örneğin Akbank Genel Müdürlük binasında bir işiniz varsa veya yerinin nerde olduğunu merak ediyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Yellow Pages sitesine girerek “Ne Arıyorsunuz?” kısmına “Akbank Genel Müdürlük” ve “Nerede?” kısmına “İstanbul” yazıp “Bul” butonuna tıklayın. Çıkan sonuçta Akbank Genel Müdürlük ile ilgili bir link göreceksiniz. Bu linke tıkladığınızda da ulaşmanız gereken adresi buradan kontrol edebilirsiniz.

Görülebileceği üzere sistem gayet etkili ve bilgiyi arayan kişi için tatmin edici sonuçlar verebiliyor. İş yerleri açısından da eskiden oldukça cazip olan bu sarı rehber sisteminin yeni teknolojilerle tekrar hayatımıza girmesi gayet olumlu olmuş.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.