Fibroid Tümörler

Fibroid tümörlerın büyüklükleri çok değişkendir. Kimi fibroidler mercimek tanesi kadarken, diğerleri greyfurt büyüklüğüne ulaşabilir. Fibroid tümörler, kas lifi ve bağ dokusu içeren yumaklardan oluşurlar. Hemen her zaman iyi huyludurlar-nadiren kansere yol açarlar.
Fibroid tümörler
Normal olarak, progesteron, rahimin östrojene karşı duyarlılığım dengeler. Fakat üretken yıllarda östrojen düzeylerinin yüksek olması, fibroid tümör oluşumuna yol açabilir. Aşırı kilo, bazı doğum kontrol hapları ve hormon replasman (yerine koyma) terapisi de östrojen düzeylerini yükseltebilir.

Semptomlar

Fibroidler büyük olsalar bile, hiç semptom vermeyebilirler. Fakat fibroidli kadınların bir kısmında aşırı kanama, adet uzaması, kanama içerisinde pıhtı parçacıkları gibi şikayetler görülebilir. Aşırı kanama anemiye (kansızlık) neden olabilir. Anemi nedeniyle yorgunluk, nefes nefese kalmak ve depresyon gelişebilir. Diğer semptomlar arasında şiddetli kramplar, idrar kaçırma, kabızlık, idrar yolu enfeksiyonu ve kısırlık vardır.

Tedavi

Fibroidler tedavi edilirken; fibroidlerin boyutu ve yerleşim yeri, belirtilerin şiddeti ve kadının çocuk isteyip istememesi dikkate alınmaktadır. Fibroidler herhangi bir problem yaratmıyorsa, tedavi edilmeden bırakılabilirler. Ne yapacağınızdan emin değilseniz, ikinci bir düşünme süresi isteyiniz.
Tedavide üç seçenek vardır: endometriumun trans-servikal rezeksiyonu (TCRE, transcervical resection of the endometrium); ilaç tedavisi ve cerrahi. Trans servikal rezeksiyon, rahim içini döşeyen hücrelerin bir tel halka yardımıyla kürete (traş) edilmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Sadece rahim içine, bir başka deyişle döl yatağına doğru uzanan fibroidleri bu yolla çıkartmak mümkün olmaktadır. İkinci seçenek olan ilaç tedavisinde ise, östrojen seviyelerini düşürmek suretiyle fibroidlerin boyutlarının küçültülmesi hedeflenmektedir.
Fibroidler için, miyomektomi (sadece fibroidlerin alınması)ve histerektomi (rahmin alınması) olmak üzere iki temel cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Üçüncü bir cerrahi tipi, bilateral uterin arter embolizasyonudur (bu sayede fibroidlere giden kan akımının azaltılması amaçlanmaktadır). Miyomektomi, henüz hiç çocuk sahibi olmamış kadınlar için tercih edilen bir yöntemdir, bununla birlikte, komplikasyon oluşturma riski histerektomiye kıyasla daha yüksektir ve ameliyattan sonra fibroidler tekrar büyüyebilmektedir. Ayrıca cerrah, miyomektomi operasyonu sırasında aslında histerektominin gerekli olduğu kanaatine vararak bu cerrahi tekniği uygulayabilir. Bununla beraber, miyomektominin ardından başarılı bir gebelik sürdürülmesi şansı %50’dir; fakat histerektomi yapıldığında gebelik hiçbir biçimde mümkün olmamaktadır.
Fibroidlerin gelişmesini önlemek son derece zordur; fakat doğum kontrol haplarını ve HRT kullanmayı kesmeniz ve kiloluysanız bir miktar zayıflamanız yarar sağlayacaktır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.