Fobiler

Herhangi bir nedeni olmaksızın duyulan yoğun, mantık dışı korku, fobi olarak bilenen bir çeşit endişeye yol açar. Panik atağı olandan farklı olarak, fobisi olan kişi, yalnız korkusunun nedeni olan nesne ya da ortamla karşılaştığında endişe yaşar.
fobiler
Fobisi olan kişi sıklıkla, başkalarının tepkisini görmesinin kendisini utandırdığından endişe duymaya başlar ve çoğu zaman durumu yalnızca daha da kötüleştirecek biçimde, fobisini tetikleyeceğinden şüphelendiği durumlardan sakınmaya çalışır. Korkudan sakınmak, kişinin yaşamına önlemlerin egemen olmasına yol açabilir.

Fobilerin Yenilmesi

Fobiler yaygındır ancak, tanıdık nesnelerden ya da gündelik etkinliklerden uzak durmanıza neden olan olağan bir nesne ya da duruma karşı fobiniz varsa, yardım almanız gerekir. Fobiler genellikle “davranışsal” terapi ile tedavi edilir. Bu, temelde kişi korkularının sebebiyle karşı karşıya getirildiğinde neler olduğunu ve kişinin neler olacağını düşündüğünü çözümlemeyi ve bu beklentileri yeniden programlamayı içerir. Psikoterapistler, aşağıda bildirilen stratejileri kullanmanıza yardımcı olabilirler:
• Sakinleşme stratejileri: Örneğin, solunum kontrolü, kasların gerilip gevşetilmesi veya plajda uzanıyor olmak gibi keyifli bir görüntünün hayal edilmesi.
• Paniğe kapıldığınızda kullanacağınız kartlar: Bunlar, duygularınızla başa çıkmanıza yardımca olacaktır. Sizden korktuğunuzda nasıl hissettiğinizi yazmanızı istenebilir: “nefes alamıyorum” veya “bayılmak üzereyim” gibi.
• Korkunuzla karşı karşıya gelmek: başlangıçta bu güvendiğiniz biriyle beraberken olacaktır. Size stratejilerinizi kullanarak korkunuzla kalabildiğiniz sürece kalmanız söylenecek. Sonra, nasıl hissettiğinizi not etmeli ve korkunuzu 1’den 10’a kadar bir değerle derecelendirmelisiniz. Bunun hakkında konuşun ve bir sonraki denemede ne amaçladığınızı kaydedin.

Korkular

Fobiler çok çeşitli görünümlerdedir ve çoğunun özel isimleri vardır:

Agorafobi:

Açık alan korkusu, yalnız olmaktan ya da umumi yerlerde olmaktan korkmak.

Klostrofobi:

Sınırlı ya da kapalı alanlarda olma korkusu.

Oklofobi:

Kalabalıktan korkmak.

Hidrofobi:

Su korkusu.

Akrofobi:

Yükseklik korkusu.

Araknofobi:

Örümcek korkusu.

Gatofobi:

Kedi korkusu.

Niktofobi:

Gece korkusu.
Kalabalıklar – çoğu kişinin kabusu – oklofobi, agorafobi, sosyal fobi (küçük düşme ve utanma korkusu) ve klostrofobiyi tetikleyebilir. Böyle korkulara sıklıkla dehşet verici bir şeyin olacağı korkusu da eşlik eder.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.