Göbek Eritmeye Yardımcı Yiyecekler

Göbek ismi verilen olgu yanlış beslenme ve hareket eksikliğinden ileri gelen bir yağ birikim bozukluğudur. Göbek ve bel bölgesinde meydana gelen yağlanma egzersiz ve bölgesel hareket çalışmalarıyla giderilebileceği gibi doğru beslenme yöntemleriyle de giderilebilmektedir.

göbek eritmeye yardımcı yiyecekler

Göbek Eritmeye Yardımcı 7 Yiyecek

Göbek eritme konusunda beslenme alışkanlıkları olarak nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini merak ediyorsanız Göbek Eriten Diyet yazısını okuyabilirsiniz. Bununla birlikte, bu yazıda göbek eritmede faydası bulunan yiyeceklerden bahsedilmektedir. Belirli bir diyet planına bağlı kalmadan da bu yiyeceklerin tüketimini artırmanız halinde göbek ve bel bölgesi yağlarını azaltma mümkün olabilecektir.

1. Meyve ve Sebzeler

meyve ve sebzeler

Meyve ve sebzeler zengin besleyici özellikleri ve lifli yapılarıyla göbek eritme konusunda ideal besinlerdendir. Tüketimin değerlendirebileceğiniz meyve ve sebzeler için elma, dut, çilek, brokoli, mantar, papaya, ananas ve ıspanak olabilir.

2. Yeşil Çay

yesil çay

Yeşil çay içerdiği flavonoidler sebebiyle bel bölgesinde incelmeye yardımcı olan bir bitkidir. Yeşil çayın nasıl tüketilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak için Yeşil Çayın Faydaları ve Demlenme Yöntemi yazısını okuyabilirsiniz.

3. Doymamış Yağ İçeren Besinler

bademler

Doymamış yağlar kalp dostu olup göbek bölgesi yağ eritiminde de etkilidir. Doymamış yağ için en çok bilinen kaynaklar zeytin yağı, badem ve avokado şeklindedir.

4. Omega-3 Yağ Asidi İçeren Besinler

somon balığı

Yapılan araştırmalar Omega-3 yönünden zengin ve Omega-6 yönünden düşük besinlerin göbek bölgesi yağ eritiminde faydalı olduğunun göstermiştir. Omega-3 yönünden zengin besinlere örnek olarak ceviz, keten tohumu ve balık verilebilir.

5. Baharatlar

sarımsak

Bazı baharatların yağ eritiminde katkısı olduğu yönünde görüşler mevcuttur. Bu sebeple göbek yağı giderici etki için yemeklerinizin içinde sarımsak, kimyon, zencefil, acı biber vb. bulunan baharatları kullanabilirsiniz.

6. Su

su

Vücudunuzdan toksinlerin atılması ve metabolizmanızın düzenli olarak faaliyetine devam etmesi için her gün yeterli miktarda su içilmesi gerekir. Günlük olarak tüketilmesi önerilen su miktarı yaklaşık olarak 8-10 bardak kadardır.

7. Tam Tahıllar

tam tahıllar

Lif yönünde zengin olan tam tahıllar vücuttaki insulin veya bir başka deyişle şeker seviyesinin dengeli bir seyir izlemesini sağlar. Bu da yağ birikimi hususunda vücudun daha dengeli bir forma kavuşmasına yardımcı olur.
Kaynak: www.dummies.com

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.