Günde kaç öğün yemeli ve nasıl beslenmeliyiz?

Sağlıklı beslenmede 3 ana öğün (kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği) yeterlidir. Özellikle sabah kahvaltısı ve öğle yemeği atlanmamalıdır.
kahvaltı yapan aile
Her öğünde kişilerin cinsiyetine, yaşına ve fiziksel aktivitesine göre:

  • süt ve süt ürünleri yerine geçen gıdalar,
  • et ve et yerine geçen gıdalar,
  • sebze ve meyveler,
  • ekmek yerine geçen gıdalar ve tahıl grubu

şeklinde gruplandırılabilecek besinlerden belirli miktarda almak sağlığı korumak için idealdir.
Bir kişi yukarıda gruplandırılmış besinlerden en az 3 tanesini bir öğünde almalıdır. Örneğin, kahvaltıda doyana kadar tereyağlı yumurta yenmesi dengesiz beslenmeye neden olur. Bunun yerine, belirli miktarda peynir veya yumurta, söğüş sebzeler (domates, salatalık, maydanoz vb.) ve tam buğday ekmeği yenmesi daha dengeli olacaktır. Zayıflama diyetlerinde açlığı önlemek için 2 veya 3 ara öğün önerilebilmektedir.

Sınırsız Yemek ve Diyet

Zayıflama diyetlerinde bazen sınırsız yemek yendiğini duymuşuzdur ancak zayıflama diyeti “sınırsız et veya yumurta yemek” anlamına gelmemelidir. Diyet yaparken veya gündelik hayat içerisinde beslenirken tek yönle beslenilmemesi gerekir. Vucudumuz son derece karmaşık ve pek çok farklı ihtiyacı olan bir organizmadır. Bu sebeple sürekli olarak aynı şeyleri yemek veya içmek bir süre sonra vücut metabolizmasında dengesizliklere ve bozukluklara yol açacaktır.

Dengeyi nasıl sağlarız?

Aslında günümüzün sorunu olan fazla kilo ve dengesiz beslenmenin çözümü unuttuğumuz veya ihmal ettiğimiz kültürümüzde halihazırda mevcuttur. Ülkemizin içinde bulunduğu iklim, hava koşulları ve kültürel yeme-içme birikimi aslında bize sağlıklı yaşam için gereken pek çok imkanı sağlıyor.
Zengin Türk mutfağının ev yemekleri, vitamin ve mineral kaynağı çerezler, meyveler ve sebzeler beslenme açısından oldukça zengin ve sağlıklı seçenekler sunuyor. Bunun yanında sert olmayan hava koşullarımız bize doğayla iç içe olma ve fiziksel aktiviteleri kapalı ortamlara mahkum olmadan yapabilme imkanı tanıyor.
Şehirleşme ve modern hayatın getirdiği hareketsizlik içinden sıyrılıp geleneksel ve doğal olan zenginliklerimizi hatırlayabilmemiz pek çok konuda olabileceği gibi dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda da bize ışık tutacaktır.
yazar: sermin

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.