Güneş ışığı ne renktir?

Güneş ışığı ne renktir? Bu soruya çoğu insan “elbette sarı” cevabını verebilir. Ancak bu cevap yanlıştır, çünkü güneş ışığı sarı değil, beyazdır. Beyaz ise bir renk olmayıp bütün renklerin karışımıdır.
güneş ışıkları
Kristal bir avize parçasını Güneşe doğru tutun. Kristalin ışığı kırarak gökkuşağı renkleri gibi ayrıştırdığını görürsünüz. Güneşin beyaz ışığı da aslında mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı gibi tüm renklerin karışımıdır. Güneşten çıkarak atmosferimize kadar ulaşan Güneş ışınlarının çoğunluğu atmosfere teğet geçer, ancak bir kısmı atmosfer tarafından emilir.
Bu ışık atmosferden geçerken mor tarafındaki ışıklar, kırmızı tarafındakine göre daha fazla dağılırlar ve atmosferde çoğunlukla mavi renk kırılarak yeryüzüne yansıtılır. Bu sırada gökyüzünü mavi renkte görürken, Güneşi de beyaz-sarı renkli görürüz. Atmosfer olmasaydı, Güneşi parlak bembeyaz renkte görecektik. Ancak bütün gökyüzü geceleri olduğu gibi karanlık olacak, Güneşle beraber diğer yıldızlar da görünüyor olacaktı.

Güneş batarken ışınlar neden renk değiştiriyor?

Bu noktada aklımıza şöyle bir soru gelebilir: Aslında beyaz renk olan Güneş ışınları Güneş ufka yaklaşıp batarken nasıl turuncu ve kıpkırmızı bir renge dönüşüyor?
Bu sorunun cevabını da şu şekilde verebiliriz: Güneş ufukta alçaldığı zaman, açısı nedeni ile gözümüze ulaştığı mesafede uzadığından, ışınları daha çok yol kat ederek bize ulaşır. Bu, ışınların havada daha çok molekül ve parçacık arasından geçmesi, onlar tarafından daha çok yansıtılması ve dağıtılması demektir. Böylece Güneş ufukta batmaya başlayınca, o sırada tepesinde bulunduğu yerlerde kırmızı dışındaki renkler atmosfer tarafından emilir. Bu nedenle gökyüzü mavi, Güneş sarı renkte görüldüğü halde, Güneşi ufukta görenlere kırmızı ve portakal rengi ulaşır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.