Güneş Yanıkları

Belli oranda güneş ışını sizin için faydalıdır – vücudun D vitamini üretmesi için gereklidir ve güneşli bir gün, çoğu insanın ruhsal durumunu iyileştirir. Ancak, fazla güneş ışığına maruz kalmak zararlıdır.
güneş yanıkları
Güneşten dünyanın yüzeyine ulaşan iki tür ultraviyole radyasyon bulunmaktadır. UVA ve UVB. Aşırı UVB güneş yanıklarına ve cilt kanserine, UVA de cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Güneşe ne kadar duyarlı olduğunuz, cildinizde bulunan koruyucu melanin pigmentinin miktarına bağlıdır. Cilt renginiz ne kadar açıksa, içerdiği melanin miktarı o kadar azdır ve güneşin zararlı etkilerine o derece daha açıktır.
Güneş yanıkları ağrılıdır. Cilt ıstakoz gibi kızarır ve su toplayabilir ve de ağrıyı hafiflemek için kalamin veya aloe vera losyonu uygulamak dışında yapabileceğiniz fazla bir şey yoktur. Yanık yaygınsa ve şiddetliyse, baş dönmesi, susuzluk ve bulantı hissedebilirsiniz ve başınız ağrıyabilir. Cildiniz iyileşinceye kadar, üzeriniz örtülü şekilde gölgede kalın. Fazla güneş ışığına maruz kalmanın güneş yanıklarından daha ciddi sonuçları olabilir. Güneş ışığına bağlı keratozlar, deriden kabarık, kırmızı, pürtüklü, pulpul lekelerdir ve genellikle güneşte uzun süre kalan kişilerin baş-boyun bölgelerinde veya ellerinde oluşur. Bu lekeler genellikle selim halde kalır ancak, sıvı nitrojenle dondurularak çıkartılabilir çünkü, ileride deri kanserine dönüşme olasılıkları vardır.
Güneşte fazla kalmanın en büyük risklerinden biri cilt kanseridir ve son yıllarda bu çeşit kanserin görülme sıklığında büyük oranda artış söz konusudur. Kansere dönüşüm uzun yıllar almasına rağmen, ağır güneş yanıklarının cildin görünümünü bozduğu sanılmaktadır. Çocukluk döneminde geçirilen şiddetli güneş yanıkları ile, orta yaşlarda malign melanom gelişimi arasında bir ilişki olduğu sanılmaktadır. Bu nedenle, çocukların güneşten korunması çok önemlidir. Güneş ışınının uzun vadedeki hasarlarından biri de cilt kırışıklığıdır. Bu genç ve diri görülen bronz bir ten,ileride havanın gazabına uğramış olacaktır çünkü, aşırı UVA, cilt esnekliğinin onarılamayacak biçimde zarar görmesine neden olur.

Güneş Yanıkları

Çoğu güneş yağı güneş ışınlarını emerek ya da yansıtarak işlev görmektedir. Bunlar, güneş ışığının tüm bileşenlerine karşı koruyucu değildir ve güneş ışığına aşırı maruz kalmaktan sakınmak yerine kullanılmamalıdır.
Daha çok UVB’ye karşı etkili olan güneş yağları, ani güneş yanıklarının gelişme riskini azaltır ancak, yaşlanmayı arttırıcı UVA ışınlarını almanıza neden olacak şekilde, güneşte daha fazla kalmanızı sağlar. Güneş yağları genellikle 2’den 42’ye kadar sıralanır ki, bu sayı güneşten koruma faktörünü bildirir. Sayı ne kadar yüksekse, sağladığı koruma da o kadar fazladır.

Su toplaması nedir?

İçi sıvı dolu kabarcıklar, deride zarar gören alanın doğal bir koruma şeklidir. Genellikle yanma veya sürünme sonucu gelişir – örneğin, ayağa tam oturmayan bir ayakkabı nedeniyle. Sıvı alttaki kan damarlarından gelir ve sterildir. Hasar görmüş doku için bir yastık görevi görür ve bu dokuyu enfeksiyonlara karşı korur. Böyle bir kabarcığı patlatmayıp kendi halinde iyileşmeye bırakmak daha doğru olur.
Egzama ve impetigo gibi bazı hastalıklarda da kabarcıklar oluşur. Suçiçeği, zona ve uçakta görülen döküntülere vezikül denen küçük su kabarcıkları eşlik edebilir. Burada da,enfeksiyonun yayılmasına neden olacak virüs partikülleri içerdiğinden, bu kabarcıklar, patlatılmamalıdır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.