Hamilelik Belirtileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik belirtileri kadınların hamile kalmasıyla birlikte bünyelerinde gelişen psikolojik (ruhsal) ve fizyolojik (bedensel) değişiklikleri ifade etmektedir. Kendinizde bazı değişiklikler hissediyor veya görüyorsanız ve bu değişikliklerin hamileliğe bağlı olarak geliştiğini düşünüyorsanız hamilelik belirtileri alt başlıklarına göz atabilirsiniz.
hamilelik-belirtileri-resmi

En Sık Görülen Hamilelik Belirtileri

Gebe kalınmasıyla birlikte kadınlardaki değişiklikler farklı özelliklerde ve seviyelerde ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda en çok gözlemlenen hamilelik belirtileri bazılarını aşağıdaki listeden öğrenebilirsiniz.

1. Adet Gecikmesi

Çok düzenli olarak adet kanaması gören bir kadın yılda bir iki kez gecikmeli adet görebilir. Bunun nedenleri iş değişikliği, üzüntü, aile içi stres, yaşam tarzı değişikliği, iklim değişikliği, yorgunluk gibi basit sebeplerdir. Öte yandan, düzenli olarak adet kanaması gören bir kadında adet gecikmesinin en sık görülen nedeni gebeliktir.

2. Yorgun Hissetmek

Hamilelikle bağlantılı olarak vücuttaki hormonal seviye artar. Hormonal seviyenin artması vücutta yorgunluk etkisi yaratabilir. Genellikle hamileliğin ilk üç aylık döneminde (birinci trimester) bu etki görülmekle birlikte ikinci üç aylık dönemde (ikinci trimester) bu etki azalmakta ve yorgunluk seviyesi normale gelmektedir.

3. Göğüs Ağrısı Hissetme

Hamilelik döneminde göğüslerde büyümeye bağlı olarak ağrı ve rahatsızlık hissi oluşabilmektedir. Göğüslerdeki değişim egzersiz yaparken, uyumaya çalışırken, giyinme veya duş alma sırasında rahatsızlık hissi verebilir.

4. Mide Bulantısı

Hamilelikte 6 hafta geçtikten sonra kadınlarda mide bulantısı ve kusacak gibi hissetme durumları ortaya çıkabilmektedir. Bazı kadınlar bunu sabahları daha yoğun hissederken, bazen öğleden sonra veya akşam da daha yoğun olabilir. Mide bulantıları ve kusmaların önüne geçebilmek için hanımlar mideyi tutacak ve hafif nitelikte yiyecekler tüketebilirler.

5. İdrara Sık Çıkma

Hamilelik döneminde vücutta daha çok sıvı üretilmeye başlar. Bu durumda da mesane daha sık dolar ve tuvalete çıkma ihtiyacı hissedilir. Eğer kendinizde normalden daha çok idrara çıkma ihtiyacı hissediyorsanız bunu bir hamilelik belirtisi olarak değerlendirebilirsiniz.

6. Yeme-İçme Alışkanlıklarındaki Değişimler

Daha önce çok sevdiğiniz bir meyve, sebze veya herhangi bir yiyecek birdenbire size hiç çekici gelmeyebilir. Belki de canınız aniden çok şiddetli bir şekilde portakal, ekşi, tatlı vb. bir şeyler çekmeye başlayabilir. Yeme-içme konusunda radikal denilebilecek değişimler yaşıyorsanız bu vücudunuz tarafından size verilen bir hamilelik işareti olabilir.

7. Kokuya Aşırı Duyarlılık

Hamilelikle birlikte kadınlarda bazı kokulara karşı aşırı hassasiyet gelişebilmektedir. Parfüm, şampuan, benzin, temizlik maddeleri, sigara vb. kokulara karşı aşırı duyarlı olma durumu hamilelik belirtileri içerisinde olabilir.

5 Yorum

  1. şengül 23/11/2014 Cevapla
  2. aslı 27/03/2015 Cevapla
  3. tuba 27/03/2015 Cevapla
  4. alev 04/04/2015 Cevapla
  5. nermin 29/06/2015 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.