Hazımsızlık

Bol miktarda yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmek, hızlı yemek yemek, gebelik ya da şişmanlık nedeniyle mideyi zorlamak gibi sebepler hazımsızlığa sıkça neden olur.
hazımsızlık
Midenin üst kısmındaki ağrı ve rahatsızlık, az miktarda yemekten sonra bile ortaya çıkabilen şişkinlik, gaz ve geğirme hazımsızlıkta en sık karşılaşılan şikayetler arasındadır. Sindirim sıvıları mide dışına çıkarak yemek borusuna ulaştıkları zaman göğüs kemiğinin arka tarafında ortaya çıkan ağrı ve yanma hissi de hazımsızlık çekenlerin tipik yakınmaları arasındadır. Sigara, alkol gibi uyarıcı maddeler, aşırı stres ve yoğun anksiyete midenin daha fazla ve daha güçlü asit üretmesine neden olarak, semptomların gelişimini kolaylaştırırlar.

Akut Hazımsızlık

Hazımsızlık yakınmaları birkaç saat sürebileceği gibi, birkaç güne kadar uzayabilir. Eczanelerde reçetesiz satılan antasid ilaçlar semptomlar üzerinde hemen etkide bulunabilirler. Yine de, hazımsızlık şikayetlerinizin iki haftadan uzun sürerse doktorunuza başvurmalısınız. Hiatus hernisi, asit özofajit, peptik ülser ya da gastrit gibi tıbbi hastalılar hazımsızlığa neden olabilir. Midenin iç çeperindeki akut irritasyon ve enflamasyona gastrit adı verilir; aspirin gibi anti-enflamatuvar ilaçlar ya da aşırı alkol tüketimi gastirite sıkça yol açan durumlardır.

Hazımsızlıktan Kaçınmanın Yolları

En iyi tedavi, her zaman olduğu gibi, önlemdir. Hazımsızlıktan kaçınmak için günde bir ya da iki öğün yerine, daha küçük ve daha sık öğünler tüketmeli, yiyecekleri yutmadan önce iyice çiğnemelisiniz. Huzurlu bir ortamda yemek yemeye çalışın ve acele etmeyin. Semptomlara neden olan baharatlı ya da yağlı yiyeceklerden uzak durun.
Her türlü uyarıcı maddeyi kesmeye çalışın –kahve ya da alkolün hazımsızlığa yol açtığını hissediyorsanız bu iki maddeden uzak durun ve sigarayı bırakmaya çalışın. Aspirin yerine parasetamol kullanın ve mümkünse nonsteroidal anti- enflamatuvar ilaçlardan (NSAID’ler) uzak durun.

Barsaklarda Gaz Oluşması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çoğu kişi, diğerlerinden daha sık gaz çıkardığını sanarak utanç duygusuna kapılır. Aslında sağlıklı bir kimse, anüs yoluyla günde 3-10 kez gaz çıkarır; fakat günde ortalama 40 kez gaz çıkaran bir kişi bile sağlıklı olabilir. Sıklık yaşla artar. İnsan vücudu gübde 400-2000 ml gaz çıkarabilir.
Peki bütün bu gazlar nereden geliyor? Yutulan hava içerisinde azot ve oksijen vardır. Karbon monoksit gibi diğer gazların kaynağı ise, barsakta gerçekleşen çok sayıdaki kimyasal reaksiyondur. Böylelikle barsaklar düzenli olarak gaz üretirler. Sağlıklı olmak için barsaklarımızda çok sayıda bakteri bulunması gerekir. Öte yandan bakteriler sindirilmemiş karbonhidtarların ve proteinlerin parçalanma süreçlerine yardımcı olurken gaz üretirler.
Hızlı yemek, yemek yerken bol miktarda sıvı içmek, sakız çiğnemek, sigara içmek ve gergin olmak yutulan hava miktarını ve barsaktan gaz çıkışını arttırırlar. Yüksek lifli diyetler sağlık üzerindeki yararlı etkilerine rağmen daha fazla gaz oluşumuna neden olurlar. Yine de fasulye, Brüksel lahanası, karnıbahar ve soğan gibi bu açıdan kötü üne sahip yiyecekleri bol miktarda tüketmekten uzak durabilirsiniz. Şeker yerine sık kullanılan bir tatlandırıcı olan sorbitol de gaz üretimine yol açar. Kokulu gaz çıkışı kişinin mutlaka hasta olduğu anlamı taşımaz ve kişinin yemek tercihlerini yansıtır-baharat, bira, meyve suyu ve beyaz şarap kokulu gaz çıkarmaya yol açan yiyecekler ve içecekler arasındadır.

1 Yorum

  1. serdar 26/11/2014 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.