Hazır Gıdalar

Bir yiyecek ne kadar tazeyse ve tabağınıza ulaşmadan önce ne kadar az işlem görmüşse, o oranda besleyici olacaktır. Hazır gıdalar size yemek yaparken harcadığınız zamanı kazandıracaktır; kolayca muhafaza edilecektir fakat o kadar sağlıklı olmayacaktır.
Hazır Gıdalar
Hazır gıdalar ister kısmen ister tamamen işlem görerek hazırlansın, bu işlemler sırasında pek çok besin öğesini yitirmektedir. Bu kural, un üretimi için de geçerlidir. Yiyeceklere renk verici katkı maddeleri, şeker, tuz, yağ, su ve kimyasal maddeler eklenmesindeki amaç, gıdayı dengelemek ve yiyeceğin daha uzun süre saklanabilmesini sağlamaktır.
Hazır gıdaları kullanmadan önce yapılması gereken en önemli şey, paketin üzerindeki etiketleri okumaktır. Yiyeceğin içeriğiyle ilgili bilgileri okumak suretiyle, sayısız hazır gıda çeşidi arasından en iyi olanını seçmeniz mümkün olacaktır. Daha besleyici alternatifler sunan sağlıklı gıda reyonlarında bile bu taktiği uygulamanızı öneririz.

Gıdalar Eklenen Katkı Maddeleri

Şeker ve tuz (sodyum olarak da belirtilir) eklemesi yapmak, beslenme açısından gereksizdir ve tüketildiği oranda zarar getirecektir. İşlenmiş gıdalara büyük miktarlarda şeker ve tuz katılmaktadır. Hatta hiç ummadığınız hazır gıdaların içerisine bile bu katkılar yapılmıştır —örneğin cipsler, hazır çorbalar gibi iştah açıcı gıdalara şeker; kek ve bisküvilere tuz; hazır satılan salatalara hem tuz hem şeker eklenmektedir.
Gıdalara eklenen katkı maddeleri, ambalajın üzerinde belirtilmektedir ve katıldıkları miktar oranında sıralanarak yazılmaktadır; bu durumda yukarı sıralarda şeker yazan bir gıdayı almayınız. Kahvaltılık tahıllar, meyveli yoğurtlar ve meyve suları gibi sağlıklı Olduğu düşünülen besinlerde bulunan şeker oranına dikkat ediniz. Eklenen şeker; glukoz, fruktoz, dekstroz, laktoz, maltoz, sorbitol ve bu maddelerin şurupları şeklinde yazılmış olabilir. Malt özü, bir başka şeker çeşididir fakat daha az rafine edildiği için (daha uzun sürede
sindirilebilmektedir) sağlığa nispeten daha yararlıdır. Malt özü ayrıca, az miktarlarda vitamin ve mineral de içermektedir.
Konserve çorbalara ve konserve etlere çok daha yüklü miktarlarda tuz eklendiğini akılda tutmak gerekir. Genellikle “az tuzlu” olduğu söylenen gıdalar, bir başka sodyum türü olan monosodyum glutamat (MSG); “az şekerli” olduğu iddia edilen ürünler ise sakarin veya aspartam gibi yapay tatlandırıcılar içermektedir. Suni aromalar veya yapay tatlandırıcılar içeren gıdaları almaktan kaçınınız.

Yağ İçeriği

Hamur işleri, bisküviler, kekler ve et ürünleri; büyük miktarlarda yağ, özellikle doymuş (hayvansal) yağlar içermektedir. Vejeteryanlar için hazırlanan sosisler ve burgerler dahi yağlı olabilmektedir. Bitkisel yağlar, neredeyse her zaman “hidrojenizasyon” işlemine tabi tutulmaktadır. Bu durumda esansiyel yağ asitleri parçalanmaktadır ve böylece diğer yiyeceklerden esansiyel yağ asidi emme yeteneğiniz de azalmaktadır. Hidrojenizasyona tabi tutulmadığına dair bit ibare içerenler dışındaki tüm margarinler, hidrojen eklenmiş yağlardan elde edilmektedir.
Kızartılmış hazır gıdaları almaktan, kaçınınız çünkü yağlar aşırı ısıtıldıklarında toksin üretmektedir. Evde kızartma yaparken ise yağları, koku yayacak derecede ısıtmayınız. Kızartma yağını bir kez kullanınız. Isıya en dayanıklı olan yağlar zeytinyağı, ayçiçek yağı, yerfıstığı yağı ve rapeseed yağıdır.

Hazır Gıdaların Seçimi ve Pişirme Yöntemi

Hazır gıda alıyorsanız, mümkün olan her durumda dondurulmuş, kurutulmuş yahut şişelenmiş ürünleri tercih ediniz. Teneke kutular, bazı plastik ambalajlar veya sırlı kaplar, sağlığa zararlı kimyasal maddelerin yiyeceğe sızmasına yol açabilmektedir. Buzdolabında saklanan plastik veya alüminyum kaplardaki et ürünleri ve karton kaplarda satılan taze çorbalar; bu ürünlerin konserve şeklindeki eşdeğerlerine göre daha pahalı olmakla birlikte, daha sağlıklıdır.
Dondurulmuş sebzeler, birkaç gün rafta bekleyen taze sebzelere nazaran daha besleyicidir. Dondurulmuş sebzeler zaten kısmen pişmiş oldukları için, ürünü kaynayan suya atmak ve suyu ağır ateşte kaynar hale getirmek, sebzelerin pişmesi için yeterli olacaktır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.