Hemoroidler

Yaygın olarak basur diye adlandırılan hemoroidler, anal kanaldaki varisli venlerdir. Çoğu insanda bir dönem hemoroid olabilir ancak, bunlar anüsten dışarı sarktığında rahatsızlık verir.
Hemoroidler
Anal kanalın iç yüzeyine zarar verecek ve venlerin normal olarak korunmasını engelleyerek olan sürekli katı kıvamlı dışkı geçişi gibi, kabızlık sırasında ıkınmak da hemoroidlere neden olabilir. Bölgeye sınırlı kan akımı başka bir etkendir ve gebelik sırasında hemoroidlerin yaygın olarak görülmesinin sebebidir. Hemoroidler nemli yerlere ya da kaloriferlerin üzerine oturmakla oluşmaz.

Tedavi Yöntemleri

Hemoroidler sarkmadıkça ya da irritasyon , enflamasyon ve kanama ya da akıntıya neden olmadıkça tedavi gerektirmez. Gençlerde, diyetle lif alımının arttırılması kabızlığı iyileştirebilir ve kan damarlarının normale dönmesine olanak tanır. Reçetesiz satılan çeşitli merhem ve fitiller (anüse yerleştirilen küçük ilaç formları) bulunmaktadır. Bunlar rahatsızlığı hafifletir ancak tedavi edici değildir.
Tedavi gerekliyse, yaygın tedavi yaklaşımları, hemoroid içine damarı büzüştüren kimyasal bir madde olan sklerozan enjekte etmek veya dolaşımı engellemek için hemoroidi elastik bir bağ ile bağlamalıdır. Bunlar birkaç günde geçecek bir rahatsızlığa ve kanamaya sebep olabilir. Ağır vakalarda, hemoroidi dağıtan anal esnetme operasyonu ya da hemoroidin çıkartıldığı bir ameliyat olan hemoroidektomi yapılması gerekebilir. Her ikisi de genel anestezi altında yapılır.
Hemoroidler büyükse, basit tedavilere yanıt verme olasılıkları daha zayıftır. Ağır vakalarda, ihmal, kan kaybından dolayı anemiye yol açabilir. Hemoroidler kansere dönüşmez ancak, herhangi bir rektal kanama tıbbi kontrol gerektirir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.