Hidroterapi

Banyonun hem sağlık hem de sosyal yaşam alanlarında Sağladığı yararlara çok düşkündü Romalılar… Yunanlılar da suyun tedavi edici olduğuna inanıyorlardı. Suyun sağlık ve zindeliği artırmak, bedeni zehirli maddelerden arıtmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla kullanımı, son yıllarda bir kez daha önem kazandı. Ağırlığınızı belli bir kolunuza ya da bacağınıza veremeyecek durumdaysanız, hidroterapi yoluyla acı çekmeden egzersiz yapabilirsiniz.
Hidroterapi
Birçok farklı tedavi yönteminde suyun sağlıklı yönlerinden yararlanılmaktadır ve hidroterapi bütün bunları içine alır. Sauna, küvet, girdap, oturma ve ayak banyolarıyla deniz suyunun kullanıldığı thalasso tedavileri bu yöntemler arasındadır. Tedavinin türüne bağlı olarak, kullanılan su sıcak, soğuk ya da ılık olabileceği gibi, hastaya buhar ya da buz olarak da uygulanabilir.
Almanya hidroterapi konusunda güçlü bir geleneğe sahiptir ve burada modern tekniklere 19. yüzyılda yaşamış olan Bavyera’lı keşiş Peder Sebastian Kneipp öncülük etmiştir. Peder Kneipp, yüksek bir noktadan çok güçlü biçimde Soğuk suya atılan hastanın dengesini bulabilmek için bir sırığa tutunduğu eski sert yöntemlere karşı çıkarak kendinden önceki uygulayıcılardan çok daha yumuşak bir yaklaşımı yeğledi. Doğal kaynak suyunun bulunabildiği her yerde Peder Kneipp’in yaklaşımı doğrultusunda hareket edildi ve Avrupa’da kaplıcalar açılmaya başlandı.
Günümüzde, alanında uzmanlaşmış hidroterapi klinikleri daha çok Almanya’da ve Avrupa’nın güneyinde bulunmakta ve bu kliniklerde modern, bilgisayarlı sistemler kullanılmaktadır. Tedavilerde, suyun ısısı belli aralıklarla değiştirilerek, bedenin çeşitli bölümlerine direkt uygulamalar yapılmaktadır.

Fizyoterapi

Kırık, artrit, kas ya da eklem ağrıları, aşırı kilo gibi çeşitli sorunlarda, havuz banyosu almak ve sıcak su egzersizleri yapmak tutulma ve sertlikleri gidermeye katkıda bulunabilir. Suyun doğal kaldırma kuvveti, beden ağırlığının eklemler üzerinde yarattığı baskıyı giderir ve hastanın kas egzersizleri yapabilmesine olanak tanır. Suda bulunan sülfür ve diğer doğal mineraller ise bu tedavinin etkisini güçlendirmektedir.

Profesyonel Tedaviler

Sağlık çiftlikleri ve kaplıcalarda bulunan girdap banyoları, basınçlı köpüklerle, suya girmiş olan bedenin farklı bölümleri üzerinde yatıştırıcı masaj etkisi yaratır. Bu yöntem, kan dolaşımı sorunlarında da doğal bir tedavi seçeneğidir. Sırta birkaç dakikalığına uygulanan yüksek basınçlı fıskiyeler de diğer bir seçeneği oluşturur. Bu yöntemin kan dolaşımının yanı sıra iç organların işleyişi üzerinde de tetikleyici etki yarattığına inanılır.

Evde Uygulanabilecek Hidroterapi

Bir sağlık çiftliği ya da kaplıcaya gitmek yerine, hidroterapi tedavilerini evinizin
banyosunda da uygulayabilirsiniz. Ancak, ‘ herhangi bir sağlık sorununuz varsa ya da bu konuda birtakım kaygılar taşıyorsanız,
herhangi bir uygulamayı denemeden önce kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekir. Sıcak tedavilerde, kendinizi yakmamak açısından suya girmeden önce ısısını iyice kontrol etmeniz gerekir.

Duşlar

Gevşetici bir işleve sahip olan sıcak duş, soğuk duşlara göre daha güçlü bir temizlik etkisi yaratır. Kas gerginliğini gidermekte çok iyi sonuç verir; ancak sıcak duşun ardından kendinizi yorgun ve uyuşuk hissedebilirsiniz; bu nedenle de sıcak duş almak için en doğru zaman uyku öncesi saatlerdir. Bedeninizin ağrılı ya da tutuk bölümlerine duşu direkt olarak uygulayabilirsiniz; bu uygulama kan dolaşımı ve yumuşak dokular üzerinde lokal bir etki yaratarak sizi rahatlatacaktır.
Duşun ardından bedeninize nemli deniz tuzuyla yapacağnız masaj cildinizi temizleyerek canlandıracaktır. Bu uygulamada özellikle kollar ve bacaklar üzerine yoğunlaşın. Yardım alabilirseniz sırtınıza da aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Yüze ve göğüs bölgesi gibi duyarlı noktalara bu uygulamayı yapmamak gerekir.
Soğuk duş tetikleyici ve enerji verici bir etkiye sahiptir. Ayrıca, varis nedeniyle fazla genişlemiş olan damarların sıkıştırılmasını sağlar. En az altı ay boyunca düzenli aralıklarla yapılan soğuk duş uygulamasının soğuk algınlığının frekans ve şiddetini azaltabildiği kanıtlanmıştır.
Normal koşullarda, sıcak ve soğuk duşları dönüşümlü biçimde uygulamanız önerilir. İki dakika sıcak duş aldıktan sonra 15 saniye boyunca bedeninize kısa aralıklarla soğuk su uygulaması yapın. Bu zinciri en az iki kez yineleyin ve son olarak soğuk duşla bitirin. Böylelikle sıcak ve soğuk duşun sağlayacağı yararları bir araya getirebilir, kaslarınızı ve yumuşak dokularınızı gevşetip kan dolaşımınız hızlandırabilir, kendinizi capcanlı ve tertemiz hissedebilirsiniz.

Banyolar

İngiliz tuzu olarak da bilinen magnezyum sülfatla hazırlanmış bir banyo romatizma ağrılarının hafiflemesine katkıda bulunur. İki avuç dolusu magnezyum sülfat eklediğiniz sıcak suyun içine girin ve 10-20 dakika kadar bir süre uzanın; bu arada suyun ısısını korumak için, gerekirse sıcak su musluğundan biraz su ekleyin. Üzerinizdeki tuzu durulamaksızın havluyla kurulanın. Dilerseniz, banyonuza bir parça yulaf ezmesi ya da kepek karışımı ekleyerek cildinizi yumuşatabilir ya da mineral katkısıyla besleyici etki yaratabilirsiniz.
Sıcak bir oturma ya da küvet banyosu, özellikle ağrılı adet dönemleri, iltihaplı alt karın hastalıkları, hemoroidler, sistit ve idrar tutamama durumlarında son derece yararlıdır. İdeal olan, banyoyu özel olarak tasarlanmış bir küvette almanızdır; ancak evinizin banyosunu da kullanabilirsiniz. Küveti sıcak suyla doldurun; bu arada suyun yüzeyi göbek hizanızı geçmemelidir. Dizlerinizi suyun dışında kalacak biçimde bükerek 10 dakika kadar küvetin içinde oturun. Isıyı korumak için ara sıra bir parça suyu boşaltıp yerine sıcak su eklemeniz doğru olacaktır.

Türk Hamamı

Geleneksel Türk Hamamı’nda amaç atık maddeleri sistemden uzaklaştırmaktır. Önce özel bir havluya sarınarak soğuk bölüme (frijidaryum) girilir ardından ısının 37.4-44°C olduğu tepidaryum bölümüne geçilir. Burada iyice terleyinceye kadar kalınır. Sonra ısının 65°C olduğu Kaldaryum bölümüne geçilin burada yarım saat kadar terledikten sonra ısıyla genişleyen gözeneklerden çıkan atık maddeler ve kir oldukça güçlü bir masajla atılır. Son olarak soğuk suya girilir ve böylelikle gözenekler yeniden kapanmış olur.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.