HIV

Kısaca HIV de denen, insan immün yetmezlik virüsü, normal zamanda, vücutta bulunan ve bağışıklık sisteminin etkinliklerini tetikleyen T-lenfositlere akyuvar saldırır. Bağışıklık sistemi, vücudun hastalıklara karşı olan savunmasıdır ve bu sistem zarar gördüğünde vücut bazı hastalıklarla savaşamaz.
hiv
Sonuç, kazanılmış immün yetmezlik sendromu, yani AIDS’tir. HIV, T_lenfositlerine saldırdığında onların içerdiği kodları değiştirir: T- lenfositleri, virüsle savaşacakları yerde, daha fazla HIV yaparlar. HIV daha fazla T hücresine yayıldıkça, sağlıklı hücrelerin sayısı azalır, böylece, vücudun herhangi bir hastalıktan kurtulması giderek güçleşir. Sonuçta, vücudu fırsatçı enfeksiyonlardan (sadece bağışıklık sistemi zay saldırabilenler) koruyacak yeterli miktarda T hücresi kalmaz ve kişi AIDS olur. Bazı kişiler ilk bulaşma sırasında gribe benzer bir hastalık geçirirler; ancak, çoğu insan yıllarca, ta ki, HIV AIDS’e dönüşünceye kadar, enfekte olduğunun farkına varmaz.

AIDS’e kimler yakalanır?

HİV virüsü kanda, tükrükte, menide ve vajinal sıvılarda bulunur. Kanı, menisi veya vajinal sıvıları, HIV-pozitif olan birininkilerle karışan kişi, bulaşma riski altındadır. Bu, cinsel ilişki sırasında (hem vajinal, hem de anal), kan nakli esnasında, enfekte bir iğne veya şırınga ile ya da anne ve bebek arasında, doğumda veya emzirirken olabilir. Bununla birlikte, virüs, örneğin ağız açık öpüşmede olduğu gibi, tükrüğün değişimiyle geçemiyor gibi görünmektedir.
Virüs son derece bulaşıcıdır. 140’tan fazla ülkede bulunmaktadır ve dünya genelinde hergün, 8500 yeni enfeksiyon gerçekleşmektedir. HIV, homoseksüellerin hastalığı değildir. Homoseksüel veya heteroseksüel olsun, enfekte bir kişiyle yapılan korunmasız seks, hastalık açısından risk oluşturur. Heteroseksüeller arasındaki vakaların sayısı gittikçe artmaktadır ve kadınlar, erkeklere göre enfeksiyona daha açıktır. HIV-negatif bir kadının, HİV-pozitif bir erkekten virüsü kapma olasılığı, tersi duruma kıyasla 4 kat daha fazladır.

HIV’den Korunma

Her iki cins de, virüsün kendilerine bulaşma riskini, özellikle güvenli seks
yaparak, azaltabilirler.
• Damardan ilaç alan bağımlılar, sadece yeni ve tek kullanımlık (disposable)
şırıngalar kullanmalıdırlar; hiçbir zaman bir iğneyi veya şırıngayı paylaşmamalı ya da eski bir iğne veya şırınga kullanmamalıdırlar.
• Eğer HIV-pozitif ve hamile iseniz, önerilen doğurma yöntemi ve emzirme işlemi hakkında hastanedeki danışmanınızla görüşün.
• Diş doktorunuzun ve diş hijyenistinizin daha önce kullanılmamış, yeni eldivenler giydiklerinden emin olun.
• Herhangi bir deldirme işleminin mutlaka tek kullanımlık bir iğneyle yapıldığından emin olun.
• HIV ile enfekre bir kişinin vücudundaki herhangi bir kesiğin veya açık yaranın üzeri kapatılmalıdır.

TEDAVİ

Henüz, AİDS’in bir tedavisi yoktur ancak, bazı tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri belirtileri hafifletebilir, ikincil enfeksiyonları iyileştirebilir veya virüsün yayılımını yavaşlatabilir. İlaçlar genellikle kombine olarak verilir. İlacın türü ve verilecek miktar, bireye, hastalığın evresine ve tabloya eklenen ikincil enfeksiyonlara bağlıdır.
Sağlıklı bir yaşam tarzı, bağışıklık sisteminin üzerindeki yükü azaltabilir. Bu, bol meyve ve sebzenin tüketildiği ve abur cubur, alkol, nikotin, kafein veya yasa dışı ilaçların yer almadığı sağlıklı bir diyen içerir. Temiz havada hafif egzersiz de yardımcı olur.
Bazı insanlarda, destek tedaviler, genel durumu iyileştirmede etkili gibi görünmektedir ve bunlar, bağışıklık sistemini de tetikleyebilir. Bir doktordan veya ulusal destek gruplarının birinden profesyonel öneriler almak, psikolojik açıdan faydalı olabilir.

HIV TESTİ

Eğer HIV-pozitif olabileceğinizden şüphe ediyorsanız, özellikle de gebe kalmayı veya yeni bir cinsel ilişkiye girmeyi planlıyorsanız, bir test yaptırmak akıllıca olacaktır. Eğer HIV ile enfekte olmuşsanız, buna karşı antikorlar üretmiş olacaksınız — HİV testi bu antikorları arar. En son enfekte olmuş olabileceğiniz zamandan itibaren en az üç ay geçmiş olmalıdır; bu, antikorların oluşabilmesi için gerekebilen süredir. Test, laboratuara analiz için gönderilmek üzere bir kan örneğinin alınmasını gerektirir.
Bulunduğunuz bölgede bu testin yapılabilirliği konusunda gerekli bilgiyi, ulusal destek ve öneri kuruluşlarından edinebilirsiniz. Cinsel sağlık kliniklerinde testler rutin olarak önerilmektedir Aile doktorunuz aracılığı ile de testi yaptırabilirsiniz Böyle yaparsanız, sonuç sağlık dosyanıza kaydedilebilir.
Tecrübeli bir danışman, size, testin içeriğini ve sonuçların ne anlama geleceğini ayrıntılı bir biçimde anlatacaktır. Ancak, sonuç ne olursa olsun, test sonuçlarını kabullenmeye psikolojik olarak hazır olduğunuz zaman, devam etmelisiniz. Böyle bir sonucu bekliyor olsanız bile, HIV-pozitif sonucu, yıkıcı bir haber olabilir. Bununla birlikte, ilk fırsatta, tıbbi öneriler ve tedavi aramanızı ve yaşam tarzınızı değiştirmenizi mümkün kılar. Test sonucu pozitif olmasına rağmen, çoğu insan, AİDS ortaya çıkmadan önce, 10 yıldan daha uzun bir süre boyunca, nispeten sağlıklı bir şekilde yaşamaktadır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.