Hormonlu sebze ve meyveler neden zararlıdır?

Bazı meyveler insanın alıştığından daha büyük, daha parlak, daha renkli olur. Örneğin çilekler bazen neredeyse mandalina büyüklüğünde, bazı domatesler portakal iriliğinde bazı üzümlerse normalin iki katı hacminde olurlar.
hormon sebze ve meyve
Bu tip meyvelerin genellikle hormonlu meyve oldukları söylenir. Halbuki meyve ve sebzelerin sadece görüntülerine bakarak hormonlu olduklarını söylemek mümkün değildir. Ancak genellikle fazla hormon kullanımından dolayı sebze ve meyvelerin olağandışı bir görünüm elde ettikleri doğrudur.

Hormon neden kullanılır?

Hormonlar metabolizmanın bünyedeki bazı faaliyetleri kontrol etmek üzere ürettiği salgılardır. Ancak sebze ve meyvelerde bazen sentetik yani yapay hormon kullanılır. Bunun sebebi özellikle seralarda yetişen ürünlerin ısınma sorunundan dolayı çabuk gelişememeleri ve büyümenin yavaşlamasıdır. Ayrıca yapay olmayan hormonların Güneşten ve sudan kolay etkilenmeleri de üreticileri suni hormon kullanmaya yöneltmektedir. Bu hormonlar, tohumların erken çimlenmesi, fideleri erken ve daha güçlü köklendirilmesi, meyve iriliğinin sağlanması, meyve olgunlaşması, erken meyve elde edilmesi gibi amaçlar için kullanılmaktadır.
Hormonun denetimsiz ve gereğinden fazla kullanılması insan sağlığı açısından son derece tehlikelidir. Hormonlu sebze ve meyveleri yiyen kişilerde kanser oranı yükselmekte, hormon satan veya kullanan kişilerde ağız, deri ve solunum sorunları ortaya çıkmaktadır. Ayrıca imalat sırasında ortaya çıkan atıklar çevreye zarar vererek ekolojik dengeyi bozmaktadır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.