İlaçsız Sivilce Tedavisi Önerileri

Sivilce ya da diğer ismiyle akne genellikle ergenlik döneminde karşılaşılan bir deri problemidir. Deri üzerinde yer alan yağ bezlerinin tıkanması ve sonrasında salgılanmaya devam eden yağların derideki yağ kanalları içinde birikmesi sivilce oluşumunun sebebidir.

sivilce tedavisi

Sivilce nasıl geçer?

Sivilce oluşumunun sebebi derideki yağ salınımı ve derideki yağ salgısını dışarı veren gözeneklerin tıkanmasıyla alakalı olduğundan sivilcenin önlenmesi de bu sorunların önlenmesiye mümkün olabilmektedir.

Sivilce tedavisi mümkün müdür?

Sivilce tedavisi mümkündür. Burada sivilcenin şiddeti önemlidir. Eğer sivilce veya akne seviyesi aşırı seviyedeyse bir cildiye (dermatoloji) doktoruna gitmekte fayda olacaktır. Daha hafif şiddetli sivilce sorunları için doğal yöntemlerle tedavi, düzenli cilt temizliği ve ciltte yağ salınımını azaltma ile uygulanabilmektedir.

İlaç kullanmadan sivilce tedavisi nasıl uygulanabilir?

İlaç kullanmadan sivilce tedavisi için pek çok öneri sıralanabilir anca bunlar içerisinde en çok önerilen ve en pratik olarak uygulanabilecek olanlar şu şekilde sıralanabilir:

1. Yüzünüzü yağdan arındırın

Özellikle yüz bölgesinde aşırı yağlanma yağ gözeneklerinin tıkanmasına yol açacak ve sivilce oluşumuna neden olacaktır. Bu sebeple, kuru bir bez veya tonik kullanarak pamukla yüzünüzü yağdan temizleyebilirsiniz.

2. Akne sabunu ile yüzünüzü günde 2 kez yıkayın

Sülfür içerikli akne sabunu ile günde iki kez yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bir kez sabah kalınca bir kez de akşam yatmadan önce bunu yapabilirsiniz.

3. A Vitamini içeren yiyecekler

A Vitamini ciltteki koruyucu dokuyu güçlendirir ve sivilce oluşumunu engeller. Ciltteki sebum üretimin azaltır ve vücudumuzu toksinlerden arındıracak bir antioksidandır. A Vitamini yönünden zengin yiyeceklerden biri havuçtur. Bu sebeple havuç tüketimini artırabilirsiniz.

4. Aynı yastık kılıfını uzun süre kullanmayın

Akşam yattığınızda kullandığınız yastık kılıfı üzerinde cilt temasından ötürü yağ birikim olmaktadır. Birkaç gece aynı kılıfın kullanılması sonrasında yağ birikimi artacak ve kullanılmaya devam edilmesi halinde ciltteki yağ gözeneklerinin tıkanmasına sebep olabilecektir.

5. Çinko ve krom içeren besinler

Çinko ve krom içeren besinler sivilce oluşumunu engelleyici özellik arz etmektedir. Doğal olarak bu yapı taşlarını içeren besinlerin tedariği ve tüketiminde zorlananlar için çinko ve krom yönünden zengin gıda takviyeleri de alternatif olarak değerlendirilebilir.

6. Bal maskesi uygulayabilirsiniz

Haftada iki kez yüzünüze bal maskesi uygulayabilirsiniz. Bal, anti-bakteriyel özelliğiyle derinin dezenfekte olması ve ufak lekelerin giderilmesini tedavisini sağlar. Bal ayrıca hassas ciltler için de kullanılabilecek bir özellik taşımaktadır.
Kaynak: healing.about.com

1 Yorum

  1. Nesli 28/02/2014 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.