İncinmeler Hakkında Genel Bilgiler

Bir kası kemiğe bağlayan, kastaki veya tendondaki lifler aşırı gerilebilir hatta yırtılabilir. Bu tür bir yaralanmaya incinme denir. Etkilenen bölümde, ağrı hassasiyet ve şişlik olabilir.
kol incinmeleri
Kaslar ve tendonlar, en çok, soğuk ve gergin olduklarında incinme riski taşırlar; özellikle de bizler yaşlandıkça. Yaralanmalar, genelde, şiddetli bir hareket aniden yapıldığında olur. Öncesinde ısınmadan fazla enerji gerektiren egzersiz yapan kişiler özellikle incinmeye açıktır. Yanlış teknikle veya başta ayakkabı olmak üzere yetersiz donanımla ya da düzgün olmayan sert yüzeylerde egzersiz yapmak da, kol ve bacakları incinmeye yatkın hale getirir. Bazı kişilerde bulunan, eşit olmayan, bacak uzunluğu gibi mekanik dengesizlikler de, kişiyi, vücudun bu durumu kompanse etme biçiminden dolayı, incinmeye meyilli hale getirir.
Eğer bir kas aşırı gerilirse, gergin ve ağrılı olabilir ve kasta spazm gelişebilir. Kas spazmı dolaşımı kısıtladığı için şiddetli bir ağrı ve spazm döngüsü oluşabilir. Çoğu eklem kaslarla sarılıdır ve böylece korunmaktadır. Eklemler kolay yaralandığından, tendonlar ve kaslar da yaralanmaya eğilimlidir.
Kaslar kasılabilmek için oksijene ihtiyaç duyduklarından, çok sayıda kan damarı da içerirler. Kas dokusu yırtıldığında bunlarda kanar, fakat genellikle, deri de zarar görmedikçe, dışarıdan görülebilen herhangi bir morarma ta da çürüme olmaz.

Akuttan Kroniğe

İncinmeler ya kasın ani ve şiddetli bir zorlanma maruz kalması sonucunda ortaya çıkar ve bunlara “akut incinmeler” denir; ya da uzun bir zaman içinde gelişir ve de “kronik incinmeler” adını alır. Akut incinmelerin en hafif şekli, kalçanızı bir sıranın kenarına çarpmak gibi minör bir yaralanma olabilir. Birkaç kas lifi yırtılır ve birazda morarma olabilir. Kasın veya tendonun maruz kaldığı daha şiddetli bir darbe veya gerilme daha fazla lifin yırtılmasına neden olur. Yaranın etrafında sıvı ve kan toplanmasıyla oluşan bir şişlik fark edebilirsiniz.
Daha ciddi bir incinme, kırık olup olmadığının araştırılması için hastaneye gitmeyi gerektirebilir. Büyük olasılıkla, hayli ağrı çekiyor olacaksınız ve o bölge şişecek, birkaç saat içinde aşırı derecede moraracaktır. Eğer yaralanma bacağınız ya da ayağınızda ise koltuk değnekleri yararlı olabilir.
Akut incinmenin en ciddi şekli tam kopmadır. Bir tendon koptuğunda sıklıkla bir kopma sesi duyulur. Eğer bu bir kas ise, iki uç ayrılır ve sizi ortasında boşluk bulunan iki ayrı şişlik görürsünüz. Yaralanma dayanılmaz biçimde ağrılı, bölge ileri derecede morarmış ve şişmiş olacak, kas çevresindeki alanda da spazm olacaktır. Hastane bakımına ve takiben de fizyoterapiye ihtiyacınız olacaktır.
Yanlış duruş, mekanik dengesizlikler ve mesleki aşırı kullanım, hepsi de kas gruplarının uzun süreli veya kronik incinmelerine neden olabilir. Eğer kaslar incinir ve bu şekilde gerginleşirse, çoğu zaman kolayca acır hale gelir ve bazen de ağrıya nende olurlar. Boyun ve omuz ağrılarının çoğu ve gerilim tipi başağrıları bu şekilde oluşur.
Genelde, kaslar tendonlardan daha çabuk iyileşir. Bunun sebebi, devamlı olarak, besinlerle ve iyileştirici ajanlarla beslenmelerini sağlayan yoğun bir kanlanmaya sahip olmalarıdır. İyileşme sırasında, tendonların esnekliklerini azaltabilecek ve ilerde sorunlara sebep olabilecek, adhezyon (yapışıklık) sert doku yumruları oluşabilir. Fizyoterapistler bunun olmasını önlemek için rehabilitasyon egzersizleri önerebilirler ve tavsiyelerde bulunabilirler.

Diğer Durumlar

Bası kırığı ince çizgi şeklinde bir kırıktır. Genellikle alt bacak kemiklerinden birinde olan ve sert zeminlerde antrenman yapmak veya uzun mesafe koşmak gibi durumlarda maruz kalınan tekrarlayan basılar sonucu oluşur. İncik kemiğinde bir veya daha fazla hassas nokta bulunması muhtemeldir. Çoğu bası kırıkları üç ile altı haftalık bir dinlenme sonunda iyileşir ama, ciddi olanların plasterle (alçıyla) sabitlenmesi gerekebilir. Tanı sadece röntgen çekerek doğrulanabilir.
Birçok durumu kapsayan ama, genelde bacağın alt kısmının ön tarafı boyunca olan ağrıyı ifade eden bir incinme şeklide daha vardır. Ağrı bir bası kırığına işaret edebilir. Bu incinme bacaktaki iltihaplı tendonlardan veya kemiği saran ve tendonların bağlandığı yumuşak yüzeyi hazırlayan ince bir doku olan periostun şişmesinden kaynaklanabilir.

Tedavi

Nedeni ne olurda olsun akut incinmelerin tedavisi aynıdır; yaralanan bölgeyi dinlendirmek, 15-20 dakika boyuncu ince, ıslan bir bezle sarılmış buz uygulamak ve buhar gibi nemli bir sıcaklık uygulamak, hepside ağrının giderilmesine yardımcı olur. Eğer ağrılı durum devam ederse antienflamatuar bir ilaç almanız gerekebilir.
Kronik incinmeler bir fizyoterapist, spor, masaj terapisti, osteopati uzmanı veya masaj uzmanı tarafından tedavi edilebilir. Duruşu düzeltmek ya da diğer fiziksel sorunları gidermek için egzersizler önerilebilir.

İncinmenin Provoke Edilmesi

Bir kas kasıldığında kemiği – ve ikisini birleştiren tendonu – çekerek uzvu hareket ettirir. İncinme, en çok, ani bir kuvvet, kas ya da tendonu gerdiğinde olur. Örneğin, tenis oynamak “tenisçi dirseği” ne sebep olur, çünkü ön kol kaslarının incinmesi, bu kasları üst kol kemiği olan humerusa bağlayan tendonun iltihaplanmasına neden olur (tenisçi dirseği sadece tenis oynamakla olmaz).

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.