İnfluenza

Yaygın olarak grip diye bilinen influenza, her birkaç yılda bir salgın yaparak gazete ve dergilere manşet olmaktadır. Solunum yollarının bu viral enfeksiyonu, en bulaşıcı hastalıklardan biridir ve genellikle kışları ortaya çıkar.
İnfluenza
Üç tip grip virüsü bulunmaktadır. A ve B tipleri her yıl mutasyona uğrayan çok değişken virüslerdir. Önceki yıllarda her sezon grip geçirmiş bir kişi bile, bunların üretebildiği yeni türlere karşı bağışık değildir. C tipi, aksine, hastaların bir kez geçirmekle bağışıklık kazandığı bir tiptir; yani, bu tip, bir insanı ancak bir kere enfekte edebilir. Bir toplumda ya da bir bölgede çok sayıda kişinin hastalığa yakalandığı grip epidemilerine ve hastalığın ulusal sınırları aşarak dünyaya yayıldığı pandemilere, genellikle, tip A neden olur.

Belirtiler ve Tedavi

Gribin belirtileri, virüsü taşıyan kişiyle temastan yaklaşık üç gün sonra ortaya çıkar. Belirtiler, virüsün türüne göre değişir, genellikle yüksek ateş, titreme, kas ağrıları, bulantı-kusma, iştah kaybı, göğüs ağrısı ve halsizlik tipiktir. Bir çeşit C gribi, ağır bir soğuk algınlığından daha şiddetli olabilir ancak, A ve B tipleri vücudu daha fazla zarara uğratır.
Gribin tedavisi yoktur. Soğuk algınlığında olduğu gibi, yalnız semptomlar giderilebilir. Aspirin ve parasetamol, sancı ve ağrıları giderebilir ve yüksek ateşi düşürebilir. Bol sıvı almak, terleme ile kaybedilen sıvının yerine konmasını sağlar. İştahınız olmasa da, iyi beslenmelisiniz.
Kaçınılmaz olarak, ilaç üreticileri kesin tedaviler üzerinde çalışmaktadır. En çok ümit, grip virüsünün tüm vücuda yayılmasını sağlayan enzimin aktivitesini engelleyecek bir ilaca bağlanmıştır. Bu ilaç hazırlanıncaya dek, tek silah grip aşısıdır.

Koruyucu Önlemler

Kışın erken dönemlerde önlem almaya başlarsanız, grip gibi bir vilar enfeksiyona yakalanmama ihtimaliniz artar. Kuvvetli antivilar bir ajan olan C vitamininden bol miktarda tüketin. Bir vitamin kombinasyonunun yanı sıra, vitamin içeren yiyeceklerden bolca tüketin. Özellikle kivi, brokoli, siyah üzüm ve Brüksel lahanası gibi, taze sebze ve meyveler zengin kaynaklardır. Kırmızı, sarı ve turuncu olanlar, ayrıca, bağışıklık sistemine yardımcı olan betakaroten içermektedir.
Sıvı alımınızı arttırmalısınız. Enfeksiyonların, iyice kayganlaştırılmış solunum yolu membranlarından yerleşmesi daha zordur. Klimalı yerlerden sakının çünkü, bu ortamlar membranları kurutur. Virüslerin yayılmaya hazır olduğu kalabalık ve sıcak yerlerden uzak durun. Örneğin, uzun süreli uçuşlar bereketli üreme ortamları oluşturur.
Stresi azaltmaya çalışın. Aşırı stres bağışıklık sisteminizi baskılar. Dinlenme ve rahatlama, grip atağını kısaltacak ve komplikasyon gelişme olasılığını azaltacaktır.

Uluslar Arası Süper Etkenler

Süper grip, kendisine karşı herhangi bir bağışıklık oluşmamış olduğu için, hızla yayılan yeni bir virüsün neden olduğu gribe verilen addır. Yaklaşık her 10 yılda bir, bir pandemi yapar ve herhangi bir yıla oranla 10 kat daha fazla ölüme yol açar. Neyse ki, hazır modern aşılama programları genellikle bu türü de içermektedir.
Bu “süper etkenler”in birdenbire ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir. En kuvvetli teori, bunların hayvanlar aleminden insana geçtiği yolundadır. Süper etkenlerin ilk kaynağının kuşlar ve domuzlar olduğu sanılmaktadır. Bu, virüslerin, neden genellikle insanların hayvanlarla iç içe yaşadığı, Çin’in kırsal bölgelerinden kaynaklandığını açıklamaktadır; 1997’de görülen “tavuk gribi” buna örnektir.
Süper grip virüsleri, genellikle, A tipinin farklı çeşitleridir. Enfeksiyon, yeni virüsün parçaları – hemaglütininleri (H), ve nöraminidazları (N) – bir insan hücresine tutunduğunda başlar. Bunlar virüs alt tipleridir ve gribe adını verir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.