İngilizce Kalıpların Dil Öğrenmedeki Önemi

Günümüzde İngilizce bilgisi artık neredeyse bir gereklilik konumuna gelmiş durumda. İngilizce’yi öğrenme metodları pek çok çeşitte olsa da bunu etkili bir teknik altında toplamak kesinlikle disiplinli ve metodolojik bir yaklaşım gerektiriyor. Bir dili öğrenirken genellikle bir hocayı dinleriz, deftere veya bilgisayara yazılar yazarız ya da İngilizce yazılar okuruz ama bir husus genelde hep göz ardı edilir. Bu da o dili konuşmaktır.

Konuşarak dil öğrenmek neden önemli?

Bir dili ne kadar iyi bilirseniz bilin eğer kendinizi fade edemiyorsanız iletişim kurmakta oldukça zorlanırsınız. Normal şartlarda bir dili gerçekten bildiğinizi kanıtlamak onu konuşabilmekle orantılıdır. Üstelik konuşma aktivitesi esnasında sadece bir aktivite değil okuma, yazma ve dinleme gibi diğer dil kullanım bileşenleri de arka planda aktif bir şekilde kullanılır. Bu da beynimizin daha konsantre bir şekilde dile adaptasyonunu sağlar.

İngilizce’de İlk Adımlar

Bir dili öğrenmeye başlarken öncelikle cümle kalıplarına hakim olmak gerekir. Yani bir cümlede özne, yüklem nasıl ifade edilir, zaman çekimleri nasıl yapılır ve soru cümleleri nasıl kurulur gibi temel unsurları öncelikle idrak etmek gerekir. Dolayısıyla İngilizce kalıplar dile giriş aşamasında ilk olarak zaman ayrılması gereken husus olacaktır.

Bununla birlikte, ikinci bir temel husus da kelime öğrenmektir. Ancak, bu kısım en çok emek sarfedilmesi gereken hususlardan biridir. Tabi ki ilk aşamalarda kelime dağarcığı yüksek olamaz, bu sebeple bir İngilizce Türkçe çeviri aracı gerekli olacaktır. Çeviri aracı ya da sözlük kullanırken dikkat edilmesi gereken konu tembelleşmemek ve öncelikle kelimeleri hatırlamaya çalışmak olmalıdır. Zihinsel uğraşların çaba vermemesi sonucu olarak sözlüğe başvurulmalıdır.

Kelimelerin Önemi

İngilizce öğrenmeyi başarabilmek için kalıpların yanında kelime dağarcığının da yüksek olması gerekmektedir. Sayılar, renkler, cisim isimleri, eylemler vb. bunlara örnektir. Mesela saatleri öğrenmek için ingilizce saatler tablosu bağlantısına tıklayarak bu yolculukta ilk adımı atabilirsiniz.

Sonrasında da cümle kalıpları dünyasına “will be going to” kalıbı bağlantısıyla devam edebilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.