İnsanın gelişimi belli bir yaşta neden durur?

Büyüme çağındayken kollarımızın, bacaklarımızın, parmaklarımızın ya da ayaklarımızın uzaması belirli bir yerde durur. Peki, ama bu organların büyümesini engelleyen ve tam zamanında durduran sebep nedir?
insan gelişimi
Bunun aydınlatılması için DNA’nın karmaşık yapısının çözülmesi gerekmiştir. Çünkü organların büyümesi genler tarafından başlatılıp yine genler tarafından durdurulmaktadır. Bir başka deyişle kaderin görünür şifreleri tarafından.

Genlerin Görevi

Hücre çekirdeğinde bulunan DNA kodlarına hücrelerin nasıl davranması gerektiğini belirleyen bilgiler yüklenmiştir. Ancak buradaki bilgilerin hangilerinin ne zaman kullanılacağına nasıl karar verilmektedir? DNA’daki bilgilerin ne zaman deşifre edileceği ve ne zaman bu deşifrenin durduracağı hayati önem taşır. Örneğin bir çocuğun beyin gelişimi tamamlanmadan kafatası kemiklerinin birbirine kaynamaması gerekir. Organlarımız da gelişimini tamamladıktan sonra durmalıdır. En önemlisi de uzuvların gelişimi birbirine orantılı hale geldiği anda durmalıdır.
İşte bu vakti belirleyen özel genler olduğu keşfedilmiştir. Bunun gibi embriyodaki gelişimler için de özel genler vardır. Henüz anne karnındayken bacak gelişimini tarif eden belirli genler vardır. Bu genler bacak gelişimini tamamladıktan sonra bir daha çalışmazlar. Bu duruma gen susturulması olayının “polikomb” grubu genlerin faaliyeti sonucu gerçekleştiği bulunmuştur. Embriyonun gelişimi için hox genleri adı verilen genlerin deşifre edilmesi gerekir. Ancak polikomb grubu genlerin görevi organ ve uzuvların şeklini tarif eden Hox genlerini susturmaktır. Böylece gelişim tam zamanında durdurulmuş olur.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.