İnsanların gözleri neden farklı renklerdedir?

Her insanın gözü konjonktiva, retina, kornea, gibi bölümlerden oluşan ortak bir yapıya sahiptir. Ancak bunlar kimi insanda ela, kimisinde siyah, kimisinde nefti yeşili ya da deniz mavisi gözükür. Aynı yapıdan oluşan bir organ nasıl olur da bu kadar farklı renklere sahip olabilir?
göz rengi
 

Göz Rengi ve İris

Aslında gözün renkli olan tek kısmı iris adı verilen orta tabakasıdır. İrisin rengini veren ise melanin adlı bir pigmenttir. Bu pigmentin iris hücrelerindeki dağılımı o insanın göz rengini belirler. Eğer bir gözde bu pigmentlerin sayısı çok fazla olursa gözün rengi kahverengi olur. Pigment sayısı azalırsa gözün rengi maviye döner. Yeşil göz ise yağlı pigmentlerin koyu bir zemin üzerindeki sarıya bakan noktaları oluşturur.
Ancak göz rengi aynı zamanda cilt rengiyle de bağlantılıdır. Esmer insanların gözleri genellikle koyu renk, açık tenli olanların ise açık renk olur. Bunun nedeni de melanin üretimidir. Koyu renk cilde sahip olan insanlar daha çok melanin üretirler ve bu gözlerinin kahverengi olmasına neden olur. Açık tenli insanların ise melanin üretimi fazla değildir bu nedenle göz renkleri yeşil ya da mavi olur.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.