İnternet bağımlılığı nedir ve belirtileri nelerdir?

İnternetin hayatımıza gün geçtikçe daha çok girmesi beraberinde yeni nesil bir bağımlılık türü olan “İnternet Bağımlılığı” kavramını da getirdi. Genel bir ifadeyle internet bağımlılığı; aşırı ve kontrol edilemeyen internet kullanımı sebebiyle kişinin iş, sosyal ve özel hayatının olumsuz yönde etkilenmesi şeklinde tarif edilmektedir.

İnternet bağımlılığı nasıl anlaşılır?

İnternet bağımlılığı belirtileri kişiler arası değişkenlik gösterse de; internet kullanımının bir bağımlılığa dönüştüğüne dair uyarı işaretleri ve olası belirtiler şunlardır:

  • Başlangıçta planlanandan daha uzun süre internette kalma
  • İstenilen keyfi almak için giderek daha fazla internet kullanımına ihtiyaç duyma
  • İnternet ile ilgili aşırı zihinsel uğraş ( internette yapılan aktivitelerin hayalini kurma, yapılacak bir sonraki etkinliği planlama vs.)
  • İnternet kullanımını azaltmaya, kontrol altına almaya ya da tamamen bırakmaya yönelik başarısız girişimlerin olması
  • İnternet kullanımının azaltıldığı ya da çevrimiçi olunmadığı zamanlarda yoksunluk belirtileri gösterme; kendini huzursuz ve sinirli hissetme
  • İnternet kullanımıyla ilgili suçluluk duymak ya da savunmacı bir tutum takınmak
  • İnternete bağlı kalabilmek için aile üyelerine ya da arkadaşlara yalan söylemek
  • Aşırı internet kullanımı nedeniyle aile, iş, sosyal alanlarda işlev kaybının meydana gelmesi ya da problemlerin ortaya çıkması
  • İnternet kullanımının duygu değişikliklerine neden olması

İnternet bağımlılığı neden ortaya çıkmaktadır?

İnternet bağımlılığına sebep olabilecek birçok etmen bulunmaktadır. Yüksek kaygı düzeyi ve depresyon, artmış sosyal kaygı, insanlar arası ilişkilerdeki hayal kırıklıklarına aşırı duyarlılık, sosyal destek sistemlerinin eksikliği, sahip olunan diğer bağımlılıklar gibi etmenler internet bağımlılığındaki risk faktörlerini oluşturmaktadır. Yapılan çalışmalar; internetin aşırı kullanımının stres, üzüntü ve yalnızlık gibi olumsuz duygularla mücadele etmeye yarayan yetersiz bir baş etme mekanizması olarak işlev gördüğünü öne sürmektedir. Ayrıca gerçek hayatta kolay kurulmayan sosyal bağlantıları zahmetsiz bir biçimde sağlamak, yabancılarla risksiz bir biçimde iletişime geçebilmek, kişinin kimliğini istediği şekilde gösterebilmesi gibi etmenler internetin problemli kullanımının diğer nedenlerini oluşturmaktadır.

Çözüm için Öneriler

Çevrenizde ya da ailenizde internet kullanımının aşırı bir düzeyde olduğunu düşündüğünüz birileri var ise; bu kişilere internet kullanımda iyi birer rol-model olmak, internet dışındaki aktivitelere yönlendirmek ve katılımını sağlamak, eğer problemi kabul ediyorsa değişim yönündeki isteğini desteklemek ve profesyonel yardım almaları için cesaretlendirmek bu konuda öne çıkan çözüm önerileri olarak değerlendirilebilir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.