İnternette Güvenli Alışveriş İçin Tavsiyeler

internette güvenli alışveriş
İnternet günümüzde hayatımızın pek çok alanına girmiş durumda. Cep telefonları ve bilgisayarlar aracılığıyla her an internete bağlı olarak yaşar konuma gelmiş bulunuyoruz. Zaman içerisinde hem interneti kullanabilen cihazların artması hem de internet bağlantı hızlarının da artmasıyla internet üzerinden pek çok ürüne ve hizmete de ulaşabilir hale geldik.

Online alışveriş kavramı da bu şekilde gün geçtikçe daha çok hayatımızın içine girdi ve alışılagelmiş alışverişin yanında kendisine hatırı sayılır bir yer edindi. Ancak, her yenilik gibi internetten alışveriş de kendine göre farklı riskleri beraberinde getiriyor. Bu yazıda internetten alışveriş yaparken nasıl daha güvenli hareket edilebilir ve potansiyel risklerden nasıl daha etkin korunabilir onlara bakalım.

Daha güvenli internet alışverişi için neler yapılabilir?

İnternetten mal veya hizmet alırken dikkat edebileceğimiz temel bazı hususlar mevcuttur. Bunlardan başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Kredi Kartı Bilgisini Girdiğimiz Sayfa Adresinde https:// Olması

İnternet sitelerinde ve sayfalarında gezerken adres çubuğunda ilgili sayfanın URL adresi yer alır. Adres çubuğunda yer alan bu ifadeler genellikle http:// ile başlar. Ancak, bulunduğunuz sayfada eğer sizden kredi kartı gibi özel bir bilgi isteniyorsa o sayfanın adresi mutlaka https:// ile başlamalıdır. Bunun sebebi, https:// uzantısının http:// uzantısının güvenli versiyonu olmasıdır. Aradaki fark aslında küçük bir “s” harfidir ancak güvenlik açısından fark büyüktür.

2. Gizlilik Politikası ve Kullanıcı Sözleşmesi

İnternet üzerinden alışveriş yaptığınız sitenin kullanıcı bilgilerinin gizliliği ve kullanıcı hakları konularına özen gösteriliyor olması gerekir. Bu iki tarafa arasındaki güven ilişkisi açısından önemlidir. Bu sebeple siteye girdiğinizde alt kısımlara gelerek bu iki sayfaya veya benzer isimli sayfalara bağlantı verilip verilmediğine bakabilirsiniz ve eğer merak ediyorsanız bu sayfaların içeriklerini de okuyabilirsiniz.

3. Sanal Kredi Kartı Kulanmak

İlk iki madde tatmin edici olsa dahi bazen yine de kendimizi daha garantiye almak isteyebiliriz. Bu durumda uygulanabilecek güzel bir yöntem alışverişte sanal kart kullanmaktır. Sanal kart kredi kartınızın limitinden kullanmak kaydıyla açabileceğiniz bir karttır. Müşterisi olduğunuz bankadan bu hizmeti alabilirsiniz. Sanal kartta limiti kendiniz belirlersiniz ve internet alışverişlerinizde ödeme aracı olarak kullanabilirsiniz. Kart bilgisi çalınsa bile sonuçta limiti siz belirlediğinizden potansiyel kayıp riski düşük olacaktır.

Genel itibarıyla temel güvenlik unusurları ve uygulama için tavsiyeleri bu şekilde sıralayabiliriz. Sizin de aklınıza gelen veya kullanmakta olduğunuz başka yöntemler varsa lütfen yorum bölümünden paylaşınız.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.