İshal

İshalin belirtilerini anlamaya çok fazla gerek yoktur. Çoğu insan bir şekilde bir “karın ağrısı” dönemi geçirmiştir ve çok sık acilen tuvalete gitme ihtiyacı duyduğu ve tuvalete yakın olmaya özen gösterdiği zamanları oldukça canlı şekilde hatırlar.
ishal
Çoğu ishal durumları kısa sürer ve ciddi olmaktan ziyade rahatsızlık vericidir. Bununla birlikte, küçük çocuklar ve ileri yaştakiler, özellikle ishale ateş, halsizlik ve iştahsızlık da işlik ediyorsa tıbbi yardım gerektirecek şekilde tehlikeli oranda su kaybına maruz kalabilirler.
Birden bire başlayan ishalin olağandışı yiyeceklerden barsak enfeksiyonlarına (gastroenterit), anksiyete veya antibiyotiklere kadar birçok sebebi olabilir. Fiziksel olarak, kan dolaşımından barsağa aşırı sıvı geçtiğinden tetiklenir – barsak enfeksiyonlarından olan budur. Anksiyete veya enfeksiyon barsak içeriklerinin çok hızlı ilerlemesine ve kan dolaşımına çok az sıvının geri verilmesine yol açabilir.
Büyük çocuklarda ve yetişkinlerde ishal, genellikle birkaç günde geçer ve çok az tedavi gerektirir. Bol sıvı alın ve yediklerinizin hijyenine (temizliğine) dikkat edin. Escbericbia Coli, Salmonella ve Giardia Lamblia organizmalarının neden olduğu enfeksiyöz ishaller ciddi olabilir ve genellikle kötü hijyenik koşullar ile yayılır bu nedenle, yemek hazırlamadan ve yemeden önce ellerinizi yıkayın.
Reçetesiz satılan bir takım ilaçlar alabilirsiniz ancak, bunlar yalnız yakınınızda bir tuvalet olmadığı durumlarda kullanmanız gereken ilaçlardır. Gerekli tuz ve elektrolitleri içereni aşırı sıvı kaybını önleyen rehidratasyon sıvıları da bulunmaktadır.

Daha Ciddi Durumlar

Bebeklerde laktoz intoleransı (tahammülsüzlüğü) nedeniyle ya da katı yiyeceklere başlandığında ishal gelişebilir. Bol vitamin ve elektrolit içeren formül sütler kullanarak sıvı alımını yeterli düzeyde tutulursa faydalı olabilir. Raflarda hazır bulunan ilaçları denemeden önce bir hekimin durumu değerlendirmesi en iyisidir çünkü, bebeklerde sıvı kaybı riski çok yüksektir.
Uzun süren ishal daha ciddi olabilir ve bir doktora danışmayı gerektirir. İshale sıklıkla iritabi barsak sendromu (genellikle ishal, kabızlık ve şişkinliğe neden olan bir barsak ritim bozukluğu) neden olduğu halde, tedavi gerektiren Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi sindirim sisteminin enflamatuar hadisleri ishalin daha az sıklıkla rastlanan diğer sebepleridir. Bir tür gluten intoleransı olan Çölyak hastalığı ciddi diyare sebebidir. Diğer olan sebepler daha az yaygın olan çeşitli yiyecek intoleranslarıdır (özellikle laktoz intoleransı olmak üzere).

Ne yiyip içmeli?

• Bir ishal atağı sırasında 24 saat boyunca yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Yarımşar saat arayla azar azar maden suyu, açık çay veya bitki çayı (kahveden uzak durun) içerek yeterince sıvı aldığınızda emin olun. Evde hazırlayabileceğiniz rehidratasyon sıvısı: 250 ml. Meyve suyu ya da şişe suyu içine bir tutam tuz ve bir çay kaşığı şeker ilave ederek hazırlanabilir.
• Belirtiler azalınca, pirinç lapası, yoğurt, kızarmış ekmek ve sebze çorbası gibi hazmı kolay yiyeceklerden azar azar yemeye başlayabilirsiniz.
• Yavaş yavaş normal beslenmenize dönün. Çok az miktarda kırmızı et ve peynir yiyin çünkü bunların sindirimi zordur ve bunlar hacimli yeyeceklerdir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.