Kabakulak

Bu viral hastalık, genellikle çocukluk çağının her evresinde geçirilebilir. Küçük çocuklarda daha hafif atlatılmasına rağmen, ergenlik çağından sonra oluştuğunda, ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bir kez geçirildiğinde ömür boyu süren bir bağışıklık Sağlar.
Kabakulak
Bu hastalıktaki en çarpıcı belirti, parotis bezlerinden birinin yahut her iki paroris bezinin iltihabıdır. Parotis bezi, tükrük bezlerinden birisidir. Bezler şişer ve ağrılı hale gelir. Çocuk ağzını açarken, çiğnerken ve yutkunurken zorlanabilir. Ateş ve baş ağrısı oluşabilir; fakat ateş iki- üç gün içerisinde düzelecektir. Şişlik ise bir hafta ila 10 gün içinde gerileyecektir. Eğer yüzün tek tarafındaki bez şiştiyse, bu bezdeki şişlik gerilerken; diğer taraftaki bez şişmeye başlayabilir. Ancak, çocukların çoğunda hiçbir belirti ortaya çıkmamaktadır. Çocukta hafif bir kırgınlık ve bezler üzerinde hafif bir hassasiyet dışında belirti olmayabilir.
Tedavide ağrı kesiciler, bol sıvı ve mümkün olduğunca fazla yatak istirahatı önerilmektedir. Tükürük bezleri çok ağrılı olduğunda, hekiminiz anti-enflamatuar bir ilaç vererek ağrıyı dindirmek ve şişliği azaltmak yoluna gidebilir. Bu hastalık, aşılama yoluyla önlenebilmektedir.

Komplikasyonlar

On yaş üzerindeki erkek çocukların ve erişkin erkeklerin dörtte birinde orşit gelişmektedir. Orşit, testislerin ağrılı iltihabıdır. Genellikle iki-dört gün süren bir tablo olup, etkilenen testis küçülebilmektedir. Her iki testisin etkilendiği hallerde orşit, kısırlığa yol açabilmekle birlikte, bu durum oldukça nadirdir. Ağır orşit vakalarında oluşan iltihabı azaltmak amacıyla kortikosteroid adı verilen ilaçlar; ağrıyı azaltmak amacıyla ise ağrı kesiciler uygulanabilmektedir.
Bazı vakalarda kabakulak, menenjit oluşumuna yol açabilmektedir. Fakat bu menenjit genellikle çok ağır bir tablo oluşturmaz. Nadir görülen diğer komplikasyonlar ise şöylece sıralanabilir: pankreatit (karın ağrısı ve kusma ile seyreder), beyin ve beyin zarının iltihabı (meningoensefalit), sağırlık, yüz felci, eklem iltihabı (artrit), romatizmal ateş ve trombositopeni (kanda pıhtılaşma işlevinde rol oynayan trombositlerin kaybıyla giden bir kan tablosu bozukluğu).
Ergenlik döneminden sonraki dönemde kabakulak belirtileri saptanan bir erkek hastada, orşit gelişmesini önlemek amacıyla immünoglobulin enjeksiyonu yapılmasının faydalı olduğunu savunan görüşler vardır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.