Kabızlık

İnsanların bağırsak alışkanlıkları farklı olduğundan, bir kişi için kabızlık olarak nitelenen durum, başka biri için öyle olmayabilir. Bağırsak aktivitelerinizin ritmi değişirse, belirtiler arasında olağandan daha az sıklıkla dışkılama, gerginlik, sert ağrılı dışkılama veya karında rahatsızlık veren şişkinlik hissi yer alıyorsa, kabızlık çekiyor olabilirsiniz.
kabızlık
Diyetin liften yoksun olması ve kişiyi bağırsak hareketleri gereksinimiyle ilgilenmekten alıkoyan durumlar kabızlığın ana sebepleridir. Lif, meyve ve sebzelerde ve kepekte (tahılların kabukları) bulunmaktadır. Sindirilmeden kalın bağırsağa geçer, emici bir kağıt gibi dışkının içine su çeker. Bu hacim arttırıcı ajan, yiyeceklerden besin maddeleri ayrıştırdıktan sonra geriye kalan artık ürünleri emer ve kolondaki yararlı bakteri sayısını da arttırır. Hacim ve bakteriler birlikte bağırsak içeriğini daha kalın, yumuşak hale getirir ve içeriğin geçişini kolaylaştırır.

Kabızlığın Önlenmesi

Kabızlığın önlemenin en kolay yolu diyetinizi değiştirmektir: beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, bol miktarda taze sebze, meyve ve lif içerek tahıllardan oluşan bir kahvaltılık ve gün boyunca en az 1,7 litre sıvı tüketin. Bağırsaklarınızı çalıştırmak için düzenli bir tuvalete gitme rutini edinmeye çalışın ve tuvalete gitme gereksinimini duyduğunuzda hemen gidin. Bireyden bireye büyük farklılıklar olduğunu unutmayın. Genellikle, herhangi bir bağırsak hareketinin olmadığı bir ya da iki günlük ara bir dönem için kaygılanmaya gerek yoktur.
Özellikle çocuklar, ufak tefek hastalıklar esnasında iyi bir tuvalet rutinine ve bol sıvıya gereksinim duyarlar. Ağrılı bağırsak hareketleri, bir kısır döngüye yol açacak biçimde çocukların tuvalete gitmelerini engeller.

Laksatifler (Müshil İlaçları)

Sıvı ve lif alımınızı arttırmanız işe yaramıyorsa, Epsom tuzları gibi hafif bir laksatifin istisnai kullanımı faydalı olabilir. Bununla birlikte, özellikle senna ve cascara olmak üzere laksatiflerin düzenli kullanımı bağırsakları aşırı düzeyde uyarabilir ve sonunda da inaktif hale getirebilir. Diyette yapılacak değişiklikler, daha sağlıklı ve uzun vadeli bir çözüm getirecektir. Konstipasyon, basit tedavilere yanıt vermiyorsa ya da belirgin bir sebep olmaksızın bağırsak alışkanlıklarınız birden bire değişiyorsa – özellikle de yaşınız 40’ın üzerindeyse – doktora gidin. Bu, kabızlığa ağır, kilo kaybı veya dışkıda kan eşlik ediyorsa özellikle önemlidir. Sorun, iltihabi bit olay ya da tümör gibi çok daha ciddi bir durumdan kaynaklanıyor olabilir.

Kabızlığın Sebepleri

Yeterince lif almamaktan başka, psikolojik ve dışsal etkenler de kabızlığa yol açabilir. Vardiyalı çalışma, duygusal çöküntüler ve hoş olmayan tuvalet gereçleri, kişinin, vücudun bağırsak hareketleri için verdiği işaretleri görmezden gelmenize neden olabilir. Bağırsaklar uzun süre çalıştırılmazsa, dışkı kurur ve sertleşir. Yeterince sıvı alınmaması da aynı etkiyi yaratabilir. Bu durum devam ederse, bağırsak kurumuş dışkı ile dolu hale gelir ki bu, hem rahatsızlık vericidir ve hem de pasajı daha da zorlaştırır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.