Kaliteli karbonhidrat nedir ve hangi besinlerde bulunur?

Yağ, protein ve karbonhidrat tükettiğimiz gıdalarda bulunan temel bileşenlerdir. Vücudumuz enerji ihtiyacını karşılarken bu bileşenleri sırayla tüketir. İlk sırada gelen ise karbonhidratlardır. Vücudumuzun ilk başvurduğu enerji kaynağı olan karbonhidratların kaliteli olması gerekir. Nasıl ki arabaya konulan benzinin kalitesi motorun sağlığı için önemliyse tükettiğimiz karbonhidratların kalitesi de aynı şekilde sağlığımız ve dengemiz açısından son derece önemlidir.

Kaliteli Karbonhidrat Bulunan Besinler

Kaliteli karbonhidratlar için aşağıdaki listeden faydalanabilirsiniz.

1. Tam Tahıllar

Yiyecek düzeninizde karbonhidrat kalitesini artırmak için ilk olarak tam tahıllara başvurmalısınız. Tam tahıllar vitamin, mineral, antioksidan, lif ve sağıklı yağlar açısından zengindir. Beyaz ekmek ve şekerli gevrekler gibi rafine edilmiş tahıllar yerine tam tahıllara geçiş yapmak hem yağlanma hem de şeker hastalığını önlenmesinde katkıda bulunacaktır. Tam tahıllara örnek olarak yulaf, yabani pirinç, tam buğday ekmeği, tam buğday makarna ve patlamış mısır verilebilir.

2. Meyveler

Kalori olarak düşük ve hastalıklara karşı zengin içeriği olan meyveler de kaliteli karbonhidrat kaynağıdır. Çeşitli meyvelerden tüketmek bu anlamda kaliteli karbonhidrat ihtiyacınızı gidermek ve sağlığınız korumak açısından faydalı olacaktır. Meyve tercihlerinde yaban mersini, böğürtlen, elma, muz, armut, ananas ve kiraz tercih edebilirsiniz.

3. Fasulye-Barbunya

Fasulye bir sebze ve aynı zamanda protein olarak kabul edilir. İçerik olarak lif, çinko, folik asit bakımından zengindir. Uygun miktarda fasulye tüketimi kan şekeri, kan basıncı, kolesteroli trigliserit seviyelerinin düzenlenmesinde etkili olacaktır. Nohut, barbunya, siyah fasulye gibi besinleri salata veya çorbalarınıza ekleyebilirsiniz.

4. Sebzeler

Sebzeler de meyveler gibi düşük kalorili ve zengin içerikli kaliteli karbonhidratlardır. İçerikleri vitamin A, vitamin C, potasyum ve folik asit bakımından zengindir. Sebzeler zengin bir lif kaynağıdır. Uygun miktarda sebze tüketimi kalp hastalıkları, kanser, tip-2 diyabet ve obezite karşısında etkilidir.

5. Süt

Süt genelde karbonhidrat kaynağı olarak akla gelmez ancak 1 bardak sütte 1 dilim ekmekte olduğu kadar karbonhidrat vardır. Sütün içinde bulunan kemik yapıcı besinler, D Vitamini ve kalsiyum onu kaliteli karbonhidrat klasmanına sokar. Süt ayrıca iyi bir protein kaynağıdır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.