Kan kırmızı iken damarlar neden mavidir?

Herhangi bir yerimizi yaraladığımızda kan genellikle kıpkırmızıdır. Ancak buna rağmen bileklerimizin içindeki ya da cildimize yakın yerlerdeki kan damarları mavi görünür.
kan kırmızı
İçinde kıpkırmızı bir sıvı taşıyan bu renksiz damarlar nasıl olup da dışarıdan mavi görünmektedir? Aslında bunun çok basit bir cevabı var.

Kan Dolaşımı ve Oksijen

Vücuttaki hücrelerin tümü oksijen ile beslenir. Hücrelerimize oksijen ulaşması ise kan dolaşımı sayesinde olur. Havadan aldığımız oksijen akciğerlerimize gider ve kan oksijeni buradan alarak hücrelere taşır. Bu devretme işlemi bittikten, yani oksijen hücrelere ulaştıktan sonra kalp kanı geri alır ve yeniden oksijen depolayabilmesi için akciğerlere geri gönderir. Bu mucizevî çevrim böylece devam eder gider.
Kanın içinde oksijeni taşıyan hemoglobin adlı özel bir molekül vardır. Kırmızı kan hücrelerini yani alyuvarları çevreleyen bir protein olan hemoglobin aynı zamanda oksijenle birleşerek kana kırmızı rengini veren maddedir. Kan, hücrelerde oksijeni terk edip karbondioksitle birlikte geri dönerken rengi koyu mora yakındır. Aslında kanın rengini içindeki oksijen miktarı tayin eder.
Damarların çeperleri renksiz olduğu halde damarların mavi görünmesi ise vücuda gelen ışığın bir kısmının cildimiz tarafından emilip diğer kısmının yansıtılmasıyla ilgilidir. Mavi rengin enerjisi daha yüksektir ve cildimiz yüksek enerjiye sahip dalga boyundaki ışıkları daha çok yansıtır. Bu nedenle damarlar mavi görünür.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.