Kan neden insan için hayati önem taşır?

Dolaşım sistemi vücudun en fazla sorumluluk yüklenen bölümlerinden biridir. Çok fazla görevi vardır ve tüm bu görevler hayati öneme sahiptir.
Kan neden insan icin hayati önem tasir
Dolaşım sistemini bir postaneye benzetirsek ulaştırması gereken maddeleri ilgili yerlere götüren postacıları da kan hücrelerine benzetebiliriz. Çünkü kan her şeyden önce tüm taşıma işlerinden sorumludur.

Kan Her şeyin Başlangıcıdır

Vücutta bulunan yüz trilyon hücrenin tamamı kana muhtaçtır. Yaşamın devamı için gereken glikoz, amino asit, vitamin, mineral ve oksijen kan aracılığıyla hücrelere ulaştırılır. Ayrıca trilyonlarca hücrenin görevlerini yerine getirdikten sonra geriye bıraktıkları atıklarının tümü de kan yoluyla vücuttan atılır.
Hastalıklarla mücadele görevi de kana aittir. İnsanı hasta eden virüs ve bakteriler kanda bulunan lökosit ve antikor hücreleriyle etkisiz hale getirilirler. Kandaki savunma sistemi hücrelerinin tümü vücudun koruyucu devriyeleridir. Vücuda giren yabancı maddeleri anında tespit eder ve etkisizleştirir.
Kanın diğer bir görevi de haberleşmedir. Hücreler birbirleri ile kanın taşıdığı hormonlar kanalıyla bilgi alışverişinde bulunurlar. Bu sistem sayesinde vücuttaki tüm fonksiyonlar kusursuz bir işbirliği içinde yürür. Postacı görevi gören kanın taşıdığı önemli paketlerden biri de ısıdır. Bu anlamda dolaşım sistemini bir binanın ısıtma tesisatına benzetebiliriz. Kan dolu damarlar yoluyla hücrelerin ürettiği ısı vücudun her yanına dağıtılır. Kanın üslendiği bu görevlerdeki en ufak bir aksama insanın ölümüyle neticelenebilecek kadar ciddi bir tehlikedir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.