Karbonhidratlar

En basitinden en özeline dek bütün beslenme biçimlerinde, karbonhidratlar edinilen kalorinin en büyük bölümünden sorumludur. Basit şekerlerden kompleks nişastaya uzanan karbonhidratlar, enerji ve hacim sağlar.
Karbonhidratlar
Ortalama bir beslenme modelinde, karbonhidrat alımının %50’sini nişasta, %30’unu sakaroz, %10’unu laktoz (Süt şekeri) ve kalan %1O’unu diğer şekerler oluşturur.
Karbonhidratlar bedende farklı hızlarda yakılırlar. Beyaz ve kahverengi şeker, bal, işlenmiş ürünler ve tatlılar gibi basit karbonhidratlar gereksiniminize hızlı yanıt verirler. Sebzeler, makarna, pirinç ve tohumlar gibi kompleks karbonhidratlar ise daha yavaş, daha uzun sürede sonuç verirler.
İdeal olan, kompleks karbonhidratların aldığınız kalorinin üçte ikisini oluşturmasıdır. Bu grup besinler şeker içeriklerini yavaş yavaş bırakırlar ve enerji vermeleri uzun zaman alır. Ayrıca, kan şekeri düzeylerinizi, kilonuzu ve enerjinizi korurlar. Patates, yabanhavucu ve birçok fasulye türü size bol miktarda kompleks nişasta sağlayacaktır.
Basit karbonhidratlar ise beslenme biçimlerindeki yerlerini sadece son 150 yıl içinde almış ve beraberlerinde yeni hastalıklar getirmişlerdir. Dişlere zarar vermekte ve gerçekten besleyici olan sağlıklı yiyeceklerin yerini alarak beslenme biçimini bozmaktadırlar. Basit karbonhidratlardan hızlı biçimde, ancak sağlığınızdan ödün vermeden yararlanmak istediğinizde, pişirilmiş kök sebzeler ya da biraz meyve ideal seçenekler olacaktır.

Rafine Şeker

Sakaroz iki basit şekerden oluşan rafine bir karbonhidrattır; sakarozu oluşturan glikoz ve früktoz (meyve şekeri) doğal olarak bir araya gelmişlerdir. Batılı beslenme biçimlerinin birçoğunda, şekerin büyük bölümü şekerkamışından elde edilmektedir; ancak şerbetler ve incir ve hurma gibi meyvelerden de yüksek miktarda alınmaktadır.
Şekerli yiyecekler size yüksek kalori verir. Hızlı enerji yükselişine karşın, gerekli hiçbir besini almamış olursunuz; bu nedenle “boş kalori” çok yerinde bir tanımdır. Örneğin, beyaz şeker sahip olduğu vitamin ve minerallerin %l0’unu yitirmiştir. Alınan kaloriyi sıkı bir egzersizle yakmadığınız takdirde, uzun dönemde kullanılmak üzere bedende yağ olarak saklanacaktır.
Sakaroz, işlenmiş birçok yiyeceğin önemli bir parçasını oluşturur. Koruyucu bir madde olarak yiyecekleri bir arada tutar ve özellikle işlenmiş yiyeceklerde, birçok lezzetsizliği giderir. Aldığınız sakarozu azaltarak Sağlık ve zindeliğinize katkıda bulunabilirsiniz. Onun yerine lif alımını artırmanız daha da sağlıklı sonuçlar yaratacaktır.

Şeker Ailesi

Basit şekerlerin sindirimi kolaydır. Bu basit karbonhidratlar arasında yer alan glikoz ve früktoz (meyve şekeri) meyve, bal ve mısır ürünleri gibi belli yiyeceklerde bulunur. Yine bu grubun kapsadığı laktoz (süt şekeri) sadece süt ve süt ürünlerinde; maltoz malt özü ile maltlı buğday ve arpada sakaroz ve üzüm şekeri (dextrose) beyaz ve kahverengi şeker, alkolsüz içecekler, tatlılar, çikolata ve diğer işlenmiş yiyeceklerde (ürünlerde saklı olan şekeri saptamak için etiketin üzerinde yazılı olan içeriği okuyun) ve fazla pişirilmiş tohumlarda bulunur. Yüksek kalorilerine karşın, şekerlerin besin değeri son derece düşüktür.
Nişasta ve lifler kompleks karbonhidratların içerdiği şekerlerdir yavaş sindirilirler ve besin değerleri yüksektir. Tohumlar, patates ve diğer sebzeler, fasulye ve baklagiller (örneğin. mercimek) kompleks karbonhidratlar arasındadır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.