Karekod Eczane uygulaması mevcut durum itibarıyla Türkiye’de zorunlu hale getirilmiştir.
Karekod, Data Matrix adlı kare veya dikdörtgen biçimlerde basılabilen 2 boyutlu barkodun Türkiye’de kullanılan karşılığıdır. Karekod kelimesi ilk defa Beşeri Tıbbi Ürünler Barkod Uygulama Kılavuzunda yer almıştır. Data Matrix’in Türkçe karşılığı olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de ilk defa ilaçlarda uygulanmasına karar verilmiştir. Karekod, 2 boyutlu ve GS1 uyumlu bir Datamatrix barkodudur. Türkiye’deki uygulamayı, birçok ülkenin ilaçlarda Datamatrix uygulamasının izleyeceği beklenmektedir. Türkiye’de uygulamada şu bilgiler bulunur:
GTIN: 14 rakamlı Barkod Numarası. EAN barkodunun başına “0” konularak elde edilir. Sıra Numarası: Her birim ilaç için benzersiz şekilde üreticiler tarafından tespit edilir. Serialize bir numaradır. Son Kullanma Tarihi: Yıl, ay, gün formatında 6 rakamla anlatılan son kullanma tarihi. Parti Numarası: İlacın üretimindeki parti,lot,batch veya eski ifade ile seriyi ifade eden bir rakam.
Bu bilgilerle her ürün izlenebilir hale gelmektedir. Türkiye’de karekod uygulaması 1 Ekim 2009 tarhinden itibaren mecburi hale getirilmiştir, bu tarihten sonraki tüm üretimler karekodlu olarak yapılacaktır.

Karekod Eczane Uygulaması

İlaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü tarafindan olusturulan İlaç Takip Sistemi uygulamasinda, yeterli miktarda bilgiyi küçük bir alanda saklamasi ve veri kurtarma imkani bulunmasi sebebi ile ilaçlarda tanimlayici olarak iki boyutlu bir barkod türü olan Data Matrix seçilmistir. Kurum tarafindan yapilan açiklamaya göre, “Karekod” olarak adlandirilan bu barkodlar, Ambalaj ve Etiket Yönetmeligi’nde gereken degisiklikler yapilarak uygulanacaktir.

Karekod Örnek Resim

Aşağıdaki resimde Medula kelimesinin karekod versiyonu bulunmakatadır.

karekod eczane

karekod eczane


Konuyla ilgili daha fazla bilgiye Sağlık Bakanlığı İlaç Takip Sistemi (İTS) web adresinden ulaşabilirsiniz.
İlaç Takip Sistemi Online İşlemler