Kas Krampları

Kramp, bir kas veya kas grubu birdenbire kasıldığında meydana gelir. Bu, sadece, kasılma azaldığında geçen keskin bir ağrıya yol açar. Kramplara neden olan birçok etken bulunmaktadır.
Kas kramplari
En yaygın olanı, kasın uygun çalışabilmesi için yeterli kimyasal maddeleri alamamasına yol açan egzersiz sırasında ortaya çıkar. Bir kas çalıştırıldığında, hücreler kan şekerini daha hızlı olarak yakarlar. Şeker, kandan alınan oksijenle birleşir ve enerji kas hücrelerinde oluşan karmaşık kimyasal süreçler yoluyla, kasılmasında kullanılır. Ne kadar kuvvetli ve uzun süre egzersiz yapılırsa bu süreç o kadar hızlı işleyip kasların ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kalır. Eğer kas bu süreçte, enerji gereksinimini karşılayacak kadar yeterli hızda işlev göremezse lastik asit üretilmeye başlanır.

Laktik asit enerji üretebilir ama bu yetersizdir. Eğer egzersize devam ederseniz asit yıkılabildiğinden daha hızlı üretilir. Bu normal kas kasılmalarını durdurur ve tipik yanma hissini, tutulmayı ve krampın ağrısını tetikler. Krampları, gergin kas düzgün kas akışına izin vermez ve böylece daha da fazla laktik asit üretilir.

Kas hareketlerini başlatmaya etkisi olan elektriksel dengeyi değiştirecek şekilde sıvı ve tuz kaybı da kas kramplarını tetikleyebilir. Bu kayıp yüksek ateş, sıcak havada aşırı terleme ve uzamış egzersiz sonucu olabilir.

Kramp Tedavisi

Krampın hafifleştirmek için, egzersiz yapmakta iseniz egzersizi bırakmalı ve tutulan kası hafifçe germelisiniz. Bu ilk başta krampın daha da kötü hissedilmesine yol açar ama giderek düzelmesini sağlayacaktır.

Kaslara giden kanı arttırmak için, tutulan alana masaj yapabilirsiniz. Bölgeyi sıcak tutmak veya sıcak bir duş da kan akımını arttıracaktır. Duşun çok sıcak olmamasına ve birden bire çok sıcağa maruz kalmamaya dikkat edin çünkü, ani değişiklik dolaşımı ve ısı kontrol sistemlerinizi baskılayabilir.

Özellikle sıcak havalarda egzersiz yaparken bol bol su için. Uzun süreli terleme, sıvılarla birlikte tuz alımını da gerektirebilir.

Kasların kimyasal etkinliğini geliştirici besinlerle sağlıklı beslenerek krampları engellemeye çalışabilirsiniz. Ayrıca, ne kadar zinde olursanız vücudunuz kaslarınızız oksijen ihtiyacını o kadar iyi karşılar ve kramplardan da o kadar az yakınırsınız.

Rahatsız Bacak Sendromu

Nüfusun yaklaşık %15’i bacak kaslarında karıncalanma, yanma, iğnelenme ve ağrı hissi yaratan rahatsız bacak sendromundan yakınmaktadır. Genellikle geceleri daha kötüdür ve stres ve çok miktarda kafein alımı belirtileri arttırır.

Tek bir tedavi şikeli yoktur ancak bacaklara soğuk veya sıcak uygulanması, baldırların hafifçe gerilmesi ve baldırlara masaj yapılması denenebilir. Yatmadan önce kahve, egzersiz ve ağır akşam yemeği gibi uyarıcılardan kaçının. Rutin bir rahatlama şeklini ya da yogayı deneyin. Son çare olarak doktorunuz ilaç reçeteleyebilir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.