Kasko yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Kasko terimi, şahsi veya ticari araçlar için yapılan sigorta anlamına gelmektedir. Genellikle 1 yıllık periyotla yapılır. Kasko poliçesi aracın başına gelebilecek kaza, çalınma, hasar vb. istenmeyen durumlar için araç sahipleri tarafından alınması faydalı olan bir tedbir olarak görülür. Kasko yaptırmamak araç sahiplerinin tercihi olabilir fakat bu yüksek bir risk olacaktır.
Aracınız için kasko yaptırabileceğiniz pek çok sigorta şirketi mevcuttur. Genellikle araç sahipleri tarafından ilk bakılan unsur poliçenin maliyeti yani kaskonun fiyatı olur. Fiyat her ne kadar önemli bir unsur olsa da fiyatın içinde hangi hasar şartlarının olduğuna dikkat etmek ve olası bir istenmeyen durumda sigorta şirketinin geçmişte nasıl bir servis sunduğunu araştırmak gereklidir.

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko sürecinde genel olarak dikkat edilmesi gereken hususlar için aşağıdaki listeden faydalanabilirsiniz.

  • Kasko yaptırırken sigorta şirketinizi iyi seçmeniz gerekir. İstediğiniz teminatlarla prim oranının dengede olduğu ayrıca hasar ödemelerinde prensip sahibi ve titiz firmaları tercih etmeniz lehinizedir.
  • Kasko fiyatınızı değerlendirirken, Ferdi Kaza Sigortası ve İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası teminatlarına ve ödenecek primlere dikkat edin. Bazı kasko poliçelerinde prim düşük olabilir ancak aynı oranda bu teminatların da düşük olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.
  • Kasko fiyatı sizin için her ne kadar önemli olsa da hangi fiyata hangi teminatları aldığınızı kontrol etmeyi unutmayın.
  • Poliçedeki genel şartları ve özellikle de araç sigortası-kasko özel şartlarını iyi okuyun. Grev, lokavt, deprem, sel gibi teminatların bulunup bulunmadığını kontrol edin.
  • Kasko primlerinizin ödeme tarihlerine dikkat edin. Poliçede yazılı tarihlerden itibaren 15 gün içinde prim taksitini ödememeniz halinde sigorta teminatınızın durdurulduğunu ve bu tarihten sonra meydana gelecek hasarların ödenmeyeceğini unutmayın.
  • Kasko poliçenizin enflasyona karşı endeksli olup olmadığını kontrol edin.
  • Kasko poliçenizde belirtilen araç değerinin piyasa fiyatı ile aynı olmasına dikkat edin.
  • Kasko poliçenizi düzenletirken Hazine Müsteşarlığı tarafından her üç ayda bir belirlenen ve şirketlere bildirilen araç kasko değeri esas alınır. Yıl bazında kasko değer listesi hakkındaki detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.