Kaslarımıza neden kramp girer?

Zaman zaman bacak kaslarımızda bir gerilme hissi ve ardından bir acı hissederiz. Ya da ayak parmaklarımız kasılarak gerilir ve canımızı yakar. Bu olay vücudun herhangi bir kasında meydana gelebilir. Bu duruma kramp adı verilir.
Ayak kaslarının neden durup dururken kasıldığını ve bir süre sonra da gevşediğini açıklarken öncelikle kasların kimyasal enerjisi iş gücüne dönüştüren bir çeşit biyolojik makineler olduğunu söylemek gerekir. Kasların her hareketi için enerji gerekir. Bu enerjinin kaynağı, yani makinenin yakıtı, kandaki glikozdur.
kramp

Glikozun Kaslarla Olan İlişkisi

Glikoz karbonhidrat ve suya ayrışarak enerji açığa çıkarır. Ortaya çıkan enerji kas proteinleri tarafından büzülmek amacıyla kullanılır. Ancak glikozun ayrışmasını sağlayan kimyasal reaksiyon oldukça fazla miktarda oksijen kullanımı gerektirir. Böyle büyük miktarda oksijeni sağlamak kolay değildir. Burada kaslara verilen başka bir yetenek devreye girer.
Kaslar glikozu oksijenin yardımı olmadan laktik aside dönüştürmeye başlarlar. Gereken enerji de bu işlem sonucunda ortaya çıkar. Ancak kasları çalıştırmanın da ayrı makine kullanımı gibi bir sınırı vardır. Bu sınır zorlandığında hareketlerimiz zorlaşır ve bir süre sonra hareket etmek neredeyse imkansız bir hale gelir. Bunun sebebi kasların kasılması sonucunda zamanla kas dokusunda laktik asit birikmesi ve aşırı miktarda birikim olduğunda kasları yorarak kramplara yol açmasıdır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.