Kaynayan süt neden taşar?

Eğer güzel bir sütlü kahve yapmak için cezvede süt kaynatırken her seferinde sütü neden taşırdığınızı merak ediyorsanız işte cevap: Köpük ısı iletkenliği düşük bir maddedir. Bu nedenle üzeri köpükle kaplanan bir sıvıdan ısı kaybı zorlaşır.
kaynayan süt
Bir su kaynattığınızı farz edelim. Kaynayan su alttan ısınır ve hızla ısınan su yukarı çıkar. Yüzeye çıktığında tekrar ısı kaybeder ve alta iner. Böylece döngü devam eder gider. Ancak üzeri köpükle kaplanan bir sıvıda köpük tabakası yukarıdan ısı kaybedilmesini büyük ölçüde engeller. Bu nedenle aşağıda kalan sıvı aşırı derecede ısınmaya başlar. Bu da buharlaşmanın hızını artırır. Fakat ortaya çıkan buhar, köpükle kaplı olan yüzeyden kaçıp havaya karışma fırsatı bulamaz. Böylece yeni köpükler oluşmaya ve birikmeye başlar. Tüm bunların sonunda cezvedeki süt birkaç dakika içinde taşar.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bu fiziksel olayda dikkat edilmesi gereken temel nokta ısı kaybının en çok sıvının yüzeyinde oluşmasıdır. Yan taraflarda oluşan ısı kaybı çok önemli olmaz, ama yüzey önemlidir. Sıvının üst yüzeyini soğutan sebep buharlaşmadır. Sıvının buharlaşması için önemli ölçüde ısı gerekir. Bu nedenle buharı çıkan bir sıvı aynı anda büyük bir ısı kaybeder. Su kaynatırken yüzeye çıkan kabarcıklar köpük oluşturmadığı için ısı kaybı kolay olur ve böylece su taşmadan ısınmaya devam eder.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.