Kırılan kemikler nasıl iyileşir?

Kemikler son derece kalın ve sağlam bir yapıya sahiptir. Ancak eğer bir kaza anında şiddetli bir darbe alırlarsa kırılabilirler.
Kırılan kemiklerin iyileşmesi
Fakat kemik kırılması genellikle çok önemli görülmez. Çünkü kemiklerin özel bir hastalık olması dışında zamanla kaynayacağı ve eski şeklini alacağı bilinir.

Kemiğin Kaynama Süresi Kişiden Kişiye Değişir

Doktorlar kemik kırılmalarının sadece kemiklerin doğru şekilde birleşmeleri için kemiklerin yönünü düzeltir ve alçılarlar. Bu andan sonra artık kemiğe verilen tamir mekanizması devreye girer. Bunun için öncelikle kemiğin etrafındaki kanamanın durdurulması gerekir. Dolayısıyla ilk işlem kanayan bölgedeki kanın pıhtılaşması ve etrafında hematom adı verilen dev bir pıhtı oluşturmasıdır. Bu pıhtı ciltteki yaralar üzerinde oluşan kabuk benzeri bir yapıya sahiptir. Ancak yaraların üzerindeki kabuk gibi bir süre sonra vücuttan atılmaz. Aksine değişim geçirerek kemikleşmeye başlar. Çünkü kemik yapıcı hücreler salgıladıkları özel mineralleri kullanarak oluşan pıhtıyı sert bir kemiğe dönüştürmeye başlar.
Kemikleşme süreci bittiğinde ise vücudun estetik cerrahları olan kemik yıkıcı hücreler devreye girer. Bu hücreler üretici özelliği olan hidroklorik asit salgılayarak yeni kemiği törpüler ve eski şeklini ona geri kazandırırlar. Kimi zaman kazadan bir yıl sonra bile kemik yıkıcı hücreler görevlerine devam eder ve kemiği şekillendirmeyi sabırlı bir şekilde sürdürürler. Sanki yaptıkları iş ve kemiğin karmaşık yapısını biliyorlarmış gibi!

1 Yorum

  1. nurcan 23/10/2014 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.