Kısaca e-posta nedir, nasıl alınır ve nasıl kullanılır?

e-postaKısaca anlatmak gerekirse e-posta elektronik posta veya elektronik mektup şeklinde ifade edilebilir.
Günümüzde teknolojinin gelmiş olduğu noktada eskiden kağıt ortamında yürütülen pek çok işlem artık elektronik veya dijital ortamlara aktarılabilmektedir. Mektup yazışmaları da bilgisayar ve internet teknolojsiyle şekil değiştirmiş ve e-posta (e-mail) hayatımıza girmiştir.

E-Posta Hakkında Genel Bilgiler

E-Posta’yı beyaz bir zarfın içindeki mektuba ve e-posta hesabını da bir posta kutusuna benzetebiliriz. Bir posta kutunuzun olması için e-posta servis sağlayıcısından e-posta adresi almanız gerekiyor. Bu hesapla birlikte, servis sağlayıcılar aynı zamanda belirli bir kulanım alanı limiti olan posta kutusu hizmeti de sağlamaktadır.

E-Posta hesabı nasıl alınır ve nasıl kullanılır?

Bugün geldiğimiz noktada e-posta hesabı açmak için pek çok ücretsiz alternatif mevcut. En popüler e-posta sağlayıcıları içinde Gmail, Hotmail, Yahoo Mail, Mynet Mail vb. örnekleri sayabiliriz.
Bir e-posta hesabı açmak için bu servis sağlayıcıların mail hesabı açma sayfasına giderek istenilen bilgileri girin ve üyelik açın. Üyelik işlemi aşamasında kullanıcı adınıza bir mail adresi tanımlanacaktır. Kullanıcı adı daha önce alınmamış bir isim olması gerektiğinden bu kısımda biraz vakit geçirmeniz gerekebilir. İşlem bittiği zaman kendinize ait bir mail adresiniz ve posta kutunuz oluşacaktır.
Örnek vermek gerekirse de Gmail ile e-posta hesabı açtığınızı varsayarsak, üyelik işlemi bittiğinde adsoyad@gmail.com benzeri bir e-posta adresiniz olacak ve e-posta gönderirken bu adres üzerinden mesaj göndereceksiniz. Benzer şekilde eğer birisi size mesaj yollamak isterse de bu adrese e-posta göndermesi gerekecektir.

2 Yorum

  1. rrrrr 19/03/2015 Cevapla
  2. Hasanali 26/01/2020 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.