Kişisel web sitesi nasıl yapılır?

Kendiniz için hiç bir web sitesi yapmayı düşününüz mü? Cevabınız evet ise bu yazıda sizin için güzel bir haber var. Ücretsiz ve reklamsız olarak site kurma servisi olan sitemia.com ile kendinize dakikalar içinde bir kişisel site oluşturabilirsiniz.

Sitemia Hızlı Başlangıç

Sitemia sitesine hızlı başlangıç yaparak hemen yayına başlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Sitemia’ya kaydolun ve Sitemia hesabınızı oluşturun.
  2. Blog veya Site yapısına göre hesap ayarlarını yapın.
  3. İçeriğinizi girerek yayına başlayın.

Kişisel Web Sitesi Ayarları

Sitemia sistemine kayıt yaptıktan sonra şimdi kişisel web sitesi ayarlarını yapmaya başlayabilirsiniz. Site yapısını bir “blog” yapısından “kişisel site” yapısına çevirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.
Kayıtla birlikte aslında blog yapısına sahip bir siteyi oluşturmuş olursunuz. Bu haliyle WordPress alt yapısına sahip bir siteniz olmuş oldu. Ancak biz bu yapıyı biraz değiştirip kişisel web sitesi formatına getireceğiz. Bunun için sitenizin yönetim panelinde “Yeni Sayfa” bağlantısına tıklayarak yeni sayfa oluşturma ekranını açın.
Bu sayfada istediğiniz bir başlık verebilirsiniz ancak örnek olsun diye “Anasayfa” diyelim. Sayfa şablonu olarak sağ tarafta yer alan şablonlar kısmında “Anasayfa” şablonunu seçin ve “Yayımla” butonuna basın. Böylece anasayfamızı oluşturmuş olduk.
Şimdi ise blog sayfamızı oluşturalım. Bunu için tekrar “Yeni Sayfa” bağlantısına tıklayarak yeni sayfa oluşturma ekranını açın fakat bu sefer “Blog” başlığını verin ve “Yayımla” butonuna basın. Böylece blog sayfamızı oluşturmuş olduk.
Şimdi bu sayfaların gösterilme ayarlarını yapalım. Bunun için sitenizin yönetim paneline giderek Ayarlar > Okuma adımlarını izleyerek okuma ayarları sayfasını açın. Burada “Ön sayfa görünümleri” için “Sabit sayfa” seçeneğiniz seçin. Ön sayfa için “Anasayfa” sayfasını, Yazı sayfası için de “Blog” sayfasını seçin. Sonra aşağı gelerek “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basın.

İletişim Sayfası Kurulumu

İletişim sayfası oluşturmak için yine yönetim paneli üzerinden “Yeni Sayfa” bağlantısına tıklayarak yeni sayfa oluşturma ekranını açın, sayfaya “İletişim” başlığını verin, sağ tarafta bulunan sayfa şablonu seçim alanından “İletişim” sayfa şablonunu seçin ve “Yayımla” butonuna basın.

Hakkında Sayfası Kurulumu

Hakkında sayfası oluşturmak için yönetim paneli üzerinden “Yeni Sayfa” bağlantısına tıklayarak yeni sayfa oluşturma ekranını açın, sayfaya “Hakkında” başlığını verin, içerik kısmına kendiniz hakkında bilgi verin ve “Yayımla” butonuna basın.

Anasayfa Alt Menüsünün Düzenlenmesi

Anasayfanızda yer alan sayfa düzeni önceden belirlenmiş bir şablondur. Burada üst kısımda profil resmi, alt kısımda site başlığı, onun altında site sloganı ve en altta da gezinim menüsü yer alır. Bu gezinim menüsünü Kişisel Web Sitesi Örneği üzerindeki menü gibi yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Yönetim paneline giderek Görünüm > Menüler adımlarını izleyin.
  2. “yeni bir menü oluşturun” bağlantısına tıklayın.
  3. Yeni menü için istediğiniz bir isim verin ve “Menü Oluştur” butonuna tıklayın.
  4. Sonrasında yeni oluşturduğunuz menüye “Hakkında”, “Blog” ve “İletişim” sayfalarını ekleyin ve “Menüyü kaydet” butonuna basın.
  5. Menünün anasayfada görülebilmesi için “Konumları Düzenle” tabına gelin.
  6. Bu sayfada “Anasayfa Menu” için listeyi açın ve yeni oluşturduğunuz menüyü seçerek “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basın.

Anasayfa Profil Resminin Yüklenmesi

Hazır anasayfa şablonunda profil resmi de yer almaktadır. Eğer profil resmi yüklenmez ise gri bir silüet remi görünecektir. Bu resmi değiştirmek ve kişisel web sitenize görselik kazandırmak için Kullanıcılar > Profiliniz adımlarını izleyin. Bu sayfada alt kısma gelerek “Resim” kısmına gelin. Profiliniz için görsel seçin ve “Profili Güncelle” butonuna basın.

Site İsmi ve Sloganının Değiştirilmesi

Başlangıçta belirlediğiniz site ismi anasayfada büyük fontlarla görülür. Bununla birlikte varsayılan ayar olarak site sloganı da “Bir Sitemia Sitesi” olarak görülür. Bunları da değiştirmeniz mümkündür. Bunun için Ayarlar > Genel adımlarını izleyerek genel site ayarları sayfasını açın. Bu sayfada “Site başlığı” ve “Slogan” alanlarına dilediğiniz şekilde yazı girebilirsiniz. Bu bölümlere girdiğiniz bilgiler kişisel web sitenizin açılış sayfasında görülecektir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.