Kızamık

Son derece bulaşıcı viral bir hastalık olan kızamık, tüm vücudu etkileyerek ateşe ve tipik bir döküntüye yol açar. Genellikle çocukluk çağında görülen bir hastalık olmakla beraber, erişkinlerde de ortaya çıkabilmektedir, erişkinlerde oluştuğu takdirde çok daha ağır seyretmektedir.
kızamık
Kızamık belirtileri, tipik olarak, virüsle temas dildikten bir-iki hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler sıklıkla yorgunluk, iştahsızlık, ateş, burun akıntısı, gözlerde ağrı ve sulanma, öksürük ve ishaldir. Belirtilere ateşli kasılma nöbetleri eşlik edebilir ancak bu nöbetler genellikle çok ciddi durumlar değildir.
Üç veya dört gün sonra, ağız içinde yanakların iç yüzeyinde kırmızı bir zemin üzerinde beyaz noktacıklar şeklinde lekeler belirebilir. Çocukta baş ağrısı ve yüksek ateş ortaya çıkabilir. Ateş genellikle 37.7 ‘C ila 38.9 ‘C civarındadır. Bazı çocuklarda lenf bezleri şişebilir; bazı çocuklar ise ışığa duyarlı hale gelebilir. Ardından, baş ve boyundan başlayıp, gövdeden aşağıya doğru yayılan kahverengimsi-pembe bir döküntü ortaya çıkar. Bazen noktalanma tarzındaki bu döküntü öylesine yayılır ki; lekeler birleşme eğilimi göstererek geniş kırmızı parçalar halini alır. Döküntü altı gün içerisinde kaybolmaya başlayacaktır. Çocuktaki belirtiler genellikle 10 gün sonra gerilemeye başlar; ancak bir erişkinin iyileşmesi için dört hafta gerekebilmektedir.

Tedavi

Ateşi düşürmek için yatak istirahati, bol sıvı tüketimi ve parasetamol önerilir. Kızamık antibiyotikle tedavi edilmez. Ancak, hekiminiz kızamığa bağlı olarak gelişen herhangi bir ikincil bakteriyel enfeksiyondan şüphelenirse antibiyotik yazabilir. Işığa karşı hassasiyet gelişmişse, çocuğu daha loş yahut karanlık bir odaya almanız önerilir.
Kızamık ve kızamıkçık, aşılama yoluyla önlenebilen hastalıklardır. Kızamık bir kez geçirildiğinde, genellikle bu hastalığa karşı ömür boyu süren bir bağışıklık gelişir.

Kızamıkçık nedir?

Alman kızamığı olarak da bilinen kızamıkçık, viral bir enfeksiyon olup, çocuklarda genellikle hafif seyreden bir hastalıktır. Erişkinlerde, özellikle gebe kadınlarda, oluştuğu takdirde çok daha ciddi seyretmektedir. Kızamıkçık ana rahmindeki bebekte ciddi sakatlıklar oluşturabilmektedir: sağırlık kalp hastalığı. göz bozuklukları ve beyin felci gibi. Bir kez kızmıkçık geçirmek, ömür boyu bağışıklık sağladığı için; kız çocukların erişkin yaşlara ulaşmadan önce hastalığı geçirmiş veya aşılanmış olmaları son derece önem taşımaktadır.
Kızamıkçık belirtileri virüsle temas edildikten iki-üç hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. İlk bulgu, küçük pembe noktalanmalar şeklindeki döküntüdür. Buradaki döküntüler, kızamıktakinin aksine birleşme eğilimi göstermez Döküntü önce alında ve yüzde başlar; daha sonra gövdeye, oradan da kollara ve bacaklara yayılır. Etkilenen kişilerde genellikle boğaz ağrısı ve hafif bir konjunktivit de eşlik eder. Hafif bir ateş ve boyun arkasındaki lenf bezlerinde şişlik oluşabilir. Döküntüden sonraki dördüncü ya da beşinci günde bütün belirtiler gerileyerek ortadan kalkar. Belirtilerin daha ağır olduğu büyük çocuklarda ve erişkinlerde ise baş ağrısı ve yüksek ateş görülebilmektedir. Kızamık için tarif edilen tedavi ve korunma esasları, kızamıkçık için de geçerlidir.

Komplikasyonlar

Kızamık vakalarında bazı komplikasyonlar oluşabilmektedir: akciğer ve kulak enfeksiyonları, konjunktivit, ishal, kusma, karın ağrıları ve nadiren zatürre (pnömoni). Virüslerden kaynaklanan zatürreler çok üzerinde durmaya değmediği halde, bakterilerin yol açtığı zatürreler çok ciddidir ve acilen antibiyotiklerle tedavi edilmeleri gerekmektedir.
Kızamık olan her 1000 çocuktan 1 tanesinde ansefalit tablosu oluşmaktadır. Ansefalit, beyin hücrelerinin iltihabıdır ve hayatı tehdit eden bir durumdur. Ansefalit gelişen kişide baş ağrısı, parlak ışıklardan korkar derecede kaçınma, bilincin bulanıklaşması ve bazen bilincin tamamen kaybedilmesi söz konusudur. Bu, acil tıbbi yardım alınması gereken bir durumdur.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.