Klasik Mario Oyunu Oyna (MEB Oyun)

Doksanlı yıllarda oldukça popüler olan klasik Mario oyununu sayfamızdan oynayabilirsiniz. Oyun bazı internet kullanıcıları tarafından “MEB Oyun Mario” veya “Mario MEB Oyun” şeklinde aratılmasına karşın esasında Mario oyununun Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) veya Hatice Salih Ortaokulu ile bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Mario Oyunu Kuralları

Mario oyununun kahramanı Mario isimli bıyıklı ve tombul bir tesisatçı ustasıdır. Oyunda yön tuşlarıyla hareket edersiniz. Amacınız en sağa doğru gitmek ve bölümü bu şekilde bitirmektir. Ancak, sizi bu amacınıza ulaşmaktan alıkoyacak bazı engeller vardır. Bunlar mantarlar, kaplumbağalar, insan yiyen çiçekler ve uçurum boşluklarıdır.
Mantarlar: Mantarlara değerseniz can kaybedersiniz. Bir mantar size yaklaşırken yukarı tuşuyla tepesine basmaya çalışın. Bu sayede mantar etkisiz hale gelecektir.
Kaplumbağalar: Kaplumbağalar da mantarlar gibi değmeniz halinde size 1 cana malolur. Mantarların aksine kaplumbağaların tepesine basmanız durumunda kaplumbağa etkisiz hale gelmez ancak kabuğuna çekilir. Bir kaplumbağanın tekrar tepesine zıplarsanız temas ettiğiniz uca göre sağa veya sola olacak şekilde yatay fırlatma yapabilirsiniz. Bu hareket eğer size yaklaşan mantar varsa etkili bir hareket olur çünkü değmesi halinde mantarı etkisiz hale getirecektir. Ancak, bunu yaparken dikkatli olun çünkü bir borudan sekip sizin üzerinize gelebilir ve Mario’ya değerse bu sefer Mario can kaybedecktir. Bunun dışında, eğer bir kaplumbağaya aşağıdan zıplayarak vurursanız kaplumbağa aşağı düşer ve bu şekilde etkisiz hale gelir.
İnsan Yiyen Çiçekler: İnsan yiyen çiçekler yeşil boruların içinde gizlenmiştir. Bir borunun üzerinden zıplarken veya borunun üzerine çıktığınızda insan yiyen çiçeklere karşı dikkatli olmalısınız. Mario eğer bu çiçeklere değerse 1 canı gidecektir.
Uçurum Boşlukları: Uçurum boşluklarına dikkat etmezseniz aşağı düşersiniz ve 1 canınız gider. Uçurum boşluğunu geçmek için sağ okla boşluğa yaklaşırken tam sınırdayken yukarı tuşuna basarak boşluğun üzerinden atlamalısınız. Ancak, bazı boşluklardan sonra hemen başka bir boşluk da gelebilir. Bu sebeple, zıpladıktan sonra sağ tuşa fazla basmamakta fayda bulunmaktadır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.